114 РАКОМЕТАРИ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ НАСТАПУВААТ НА СП 2013. НАЈМНОГУ ОД МЕТАЛУРГ,12

15.01.2013 23:22
handball_2013

Дури 114 ракометари што настапуваат во Лигата на шампионите се дел од националните селекции на СП 2013 во Шпанија. Најмногу ракометари на СП има нашиот Металург (12), пред Барселона со 10.

111 ракометари од ЛШ настапуваат во 14-те европски селекции-учеснички на СП, а тоа е 49,5 проценти од бројот на ракометарите во тие репрезентации.

1. Meталург  (MKD) 12 играчи во  3 репрезентации
2. Барселона (ESP) 10 играчи во 4 репрезентации
3. Чеховски Медведи (RUS) 9 играчи во 1 репрезентација
3. Динамо Минск (BLR) 9 играчи во 3 репрезентации
3. Кил (GER) 9 играчи во 5 репрезентации
3. Киелце (POL) 9 играчи во 4 репрезентации
7. Aтлетико Мадрид (ESP) 7 играчи во 6 репрезентации
7. Moнпелје (FRA) 7 играчи во 3 репрезентации
9. Пик Сегед (HUN) 6 играчи во 2 репрезентации
9. Цеље ПЛ (SLO) 6 играчи во 3 репрезентации
11. Загреб КО (CRO) 5 играчи во 1 репрезентации
11. Веспрем (HUN) 5 играчи во 2 репрезентации
11. Горење Велење (SLO) 5 играчи во 3 репрезентации
14. Фуксе Берлин (GER) 4 играчи во 3 репрезентации
14. Фленсбург (GER) 4 играчи во 3 репрезентации
14. Хамбург (GER) 4 играчи во 2 репрезентации
14. Партизан (SRB) 4 играчи во 1 репрезентации
14. Силкеборг (DEN) 4 играчи во 1 репрезентација
19. Шамбери (FRA) 3 играчи во 2 репрезентации
19. Aдемар Леон (ESP) 3 играчи во 3 репрезентации
19. Ст.Петербург (RUS) 3 играчи во 2 репрезентации
22. Констанца (ROU) 1 играч во 1 репрезентација

Единствени екипи од групната фаза на ЛШ, што немаат играчи на СП 2013 се Кадетен Шафхаузен и Савехоф.

Прочитано 279 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


6 − 2 =