Топ Вести

Најубави голови и најдобри одбрани во изборот од второто коло на ...

По традиција, после секое одиграно коло во Лигата на шампионите, маркетинг тимот на ЕХФ ги избира петте најубави голови и петте најдобри одбрани на колото. Овој пат ЕХФ во својот избор најде место и за ракометар на Металург. Имено, голот на... читај повеќе > Најубави голови и најдобри одбрани во изборот од второто коло на Лигата на шампионите

(Видео) Идеален тим на второто коло на Лигата на шампионите...

ЕХФ го објави идеалниот тим на второто коло на Лигата на шампионите, а во него нема ракометари на Металург. Идеален тим на колото: Лево крило   Валеро Ривера Барселона Лев бек Карол Биелецки Киелце Среден бек Мате... читај повеќе > (Видео) Идеален тим на второто коло на Лигата на шампионите

По две одиграни кола, Халил Јагањац е четврти стрелец во Лигата н...

Халил Јагањац полека се етаблира во најдобар стрелец на Металург. По две комплетирани кола во Лигата на шампионите, Јагањац е моментално четврти стрелец во Лигата на шампионите. . Топ 5: 1. Зига Млакар  (Цеље ПЛ)   22 гола 2. Мате Лекај ... читај повеќе > По две одиграни кола, Халил Јагањац е четврти стрелец во Лигата на шампионите

(Видео) Вања Илиќ го имаше најатрактивниот потег на средбата со Б...

Металург го загуби натпреварот со Бешикташ, во рамките на второто коло на Лигата на шампионите, но најатрактивниот потег на средбата го имаше Вања Илиќ, кој постигна ефектен... читај повеќе > (Видео) Вања Илиќ го имаше најатрактивниот потег на средбата со Бешикташ

Познати се составите на Металург и на Бешикташ за денешната средб...

За неколку часа, почнува во 17 часот, во ВИП арената “Борис Трајковски“ ќе се одигра средбата од второто коло на Лигата на шампионите, меѓу екипите на Металург и на Бешикташ. Двајцата тренери веќе ги одредија составите на своите екипи: Металург:... читај повеќе > Познати се составите на Металург и на Бешикташ за денешната средба

Комплетни денешни резултати од средбите во Лигата на шампионите...

Денеска се одиграни седум средби од второто коло во Лигата на шампионите. Во нашата група “Д“, екипата на Монпелје го совлада тимот на Чеховски Медведи. Вардар извојува победа против Нант, Барселона одвај го совлада тимот на Кристијанштад, а... читај повеќе > Комплетни денешни резултати од средбите во Лигата на шампионите
> сите вести

Висок пораз на Металург 2

Металург 2 ја загуби средбата од второто коло на ВИП Суперлигата, откако на гостувањето во Битола е поразен од екипата на Пелистер, со високи 37:21 (18:13). Долго време гледавме рамноправен натпревар во кој Металург 2 имаше постојано водство во првите... читај повеќе > Висок пораз на Металург 2

Комплетни резултати од првото коло на ВИП Суперлигата...

Вчера е одиграно комплетното прво коло на машката ВИП Суперлига. Одиграни се четири средби, а слободен беше тимот на Еурофарм Работник, по откажувањето на екипата на Младост, која дефинитивно нема да се натпреварува во најсилната македонска... читај повеќе > Комплетни резултати од првото коло на ВИП Суперлигата

Одличен старт на Металург 2, кој го совлада тимот на Прилеп....

Со средбата Металург 2 - Прилеп, денеска официјално почна новата сезона во ракометното првенство на Македонија. Металург 2, кој оваа сезона е драстично подмладен и всушност е спој од дел од ланската екипа и од нашиот кадетски тим, денеска прикажа... читај повеќе > Одличен старт на Металург 2, кој го совлада тимот на Прилеп.

Кадетите на Металург го освоија 5. место на турнирот во Сараево...

Во Сараево, главниот град на БиХ, заврши 2. Меѓународен кадетски турнир “Повеќе од игра“, на кој учествуваше и кадетскиот тим на Металург, предводен од директорот на Академија Металург Тони Ристески и од тренерот Никола Матлиески. Нашите кадети... читај повеќе > Кадетите на Металург го освоија 5. место на турнирот во Сараево

Во Сараево почна 2-от Меѓународен кадетски турнир “Повеќе од игра...

Во Сараево, главниот град на БиХ, денеска почна 2. Меѓународен кадетски турнир “Повеќе од игра“, на кој учествува и кадетскиот тим на Металург, предводен од директорот на Академија Металург Тони Ристески и од тренерот Никола... читај повеќе > Во Сараево почна 2-от Меѓународен кадетски турнир “Повеќе од игра“

Новата сезона во првенството на Македонија почнува на 16 септемвр...

На вчерашната годишна конференција на клубовите решено е натпреварувачката сезона во првенството на Македонија да почне во средината на септември, па првото коло ќе се игра на 16/17 септември. Системот на натпреварување останува ист, односно ќе... читај повеќе > Новата сезона во првенството на Македонија почнува на 16 септември
> сите вести

Војводина остана без својот тренер

Екипата на Војводина, со која Металург ќе се сретне во рамките на четвртото коло во СЕХА-лигата, остана без својот тренер Бошко Рудиќ. По трите порази во СЕХА-лигата и болниот пораз од Црвена Звезда на средбата за Суперкупот на Србија, Бошко Рудиќ... читај повеќе > Војводина остана без својот тренер

Вардар е освојувач на првиот Супер-куп на Македонија...

Во премиерното издание на ракометниот Супер-куп на Македонија, екипата на Вардар го порази тимот на Еурофарм Работник, со резултат 30:25 (19:12). Иако резултатската разлика не е голема, Вардар беше тимот што ја имаше комплетната контролата врз... читај повеќе > Вардар е освојувач на првиот Супер-куп на Македонија

Данило Брестовац е новиот селектор на јуниорската и на кадетската...

Управниот одбор на РФМ, разгледувајќи ги извештаите за настапите на националните селекции во изминатиов период, на денешната своја седница ја верификуваше својата одлука за награда на машката сениорска репрезентација за пласман на ЕП во... читај повеќе > Данило Брестовац е новиот селектор на јуниорската и на кадетската репрезентации

Македонија заедно со Словенија и Црна Гора испрати заедничка канд...

По истекот на рокот за доставување на писма со интерес на 1 септември, Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) денеска ги објави сите пристигнати кандидатури за ЕП во сениорска конкуренција во 2022 и 2024 година. Македонија испрати заедничка... читај повеќе > Македонија заедно со Словенија и Црна Гора испрати заедничка кандидатура за организација на женското сениорско ЕП во 2022 година

Охрид испиша историја и обезбеди продолжување на евросезоната...

Во својот дебитански настап во европските натпреварувања, екипата на Охрид го доби двомечот со холанскиот Волендам и се пласираше во второто коло на ЕХФ Купот, каде за противник ќе го има Порто. По вчерашниот нерешен резултат од првата средба,... читај повеќе > Охрид испиша историја и обезбеди продолжување на евросезоната

Трите првопласирани екипи на Супер Глоуб поделија фонд од 750000 ...

Неофицијалното светско клупско првенство, Супер Глоуб, распределува солидни 750000 долари наменети за трите првопласирани екипи, што за ракометни прилики е навистина значајна сума, особено што се заработува за само неколку одиграни... читај повеќе > Трите првопласирани екипи на Супер Глоуб поделија фонд од 750000 долари
> сите вести

НАШИ ПАРТНЕРИ