Архива

Избери месец и година:

ЕХФ Купот ги доби двојките за првото коло

16.07.2019

Денеска е извлечена ждрепката за двојките во првото коло на ова натпреварување. Металург во ова натпреварување ќе стартува од третото коло и своите противници ќе ги добие...

читај повеќе >

Иракли Кбилашвили: Го одбрав Металург бидејќи тука најмногу просперираат младите играчи

12.07.2019

Грузискиот репрезентативен централен бек Иракли Кбилашвили е последното засилување на Металург. Младиот Грузиец, кој во Металург дојде од украинскиот тим Одеса, имал бројни...

читај повеќе >

Повеќе ракометари и повеќе одмор за репрезентациите на следното СП

12.07.2019

Состанокот на ИХФ во Гетеборг донесе неколку нови измени во правилата. кои ќе почнат да важат од 1 јануари 2020 година. Прва измена е во бројот на пријавените ракометари во...

читај повеќе >

Затворена е листата на учесниците на Супер Глоуб 2019

11.07.2019

Со приклучувањето на Кил, кој доби вајлд-карта, затворена е листата на учесниците на неофицијалното светско клупско првенство, Супер Глоуб, за 2019 година. Оваа година ова...

читај повеќе >

Кадетската репрезентација ги почна подготовките во Струга

10.07.2019

Во Струга почнаа подготовките на кадетската репрезентација за кадетското СП. Селекторот Данило Брестовац има на располагање 23-ца ракометари кои во Струга ќе се...

читај повеќе >

Металург доби нов среден бек

10.07.2019

Грузискиот супер-талент Иракли Кбилашвили (21 г., 190 см.) е нов ракометар на Металург. Кбилашвили се смета за еден од најперспективните млади играчи на Грузија и тој остави...

читај повеќе >

Металург ќе се вклучи дури во третото коло на ЕХФ Купот

09.07.2019

Високиот рејтинг на Македонија и на Металург му овозможија на нашиот клуб да се вклучи во ЕХФ Купот дури во третото елиминациско коло, што значи дека ќе имаме само еден...

читај повеќе >

Данска е шампион на Европа во ракомет на песок во двете конкуренции

08.07.2019

Во Старе Јаблонки во Полска заврши ЕП во ракомет на песок, а заврши со триумф на Данска во машка и во женска конкуренција. . Мажи: Натпревар за третото место:  Унгарија -...

читај повеќе >

Претпоследно и последно место за нашите селекции на ЕП во ракомет на песок

07.07.2019

Во Старе Јаблонки во Полска за македонските селекции заврши ЕП во ракомет на песок. За жал, завршивме со освојувањето на претпоследното (мажи) и последното (жени) места во...

читај повеќе >

Македонските репрезентации ќе се обидат да не бидат последни на ЕП во ракомет на песок

07.07.2019

Со нови порази нашите две репрезентации на ЕП во ракомет на песок дојдоа во ситуација утре да се борат за избегнување на последното место. . Мажи: Словенија - Македонија  2:0...

читај повеќе >