Барселона е новиот неофицијален светски клупски шампион

28.08.2017 21:41
21149962_1448993491815590_1828107819070158967_n

По две години владеење на Фуксе Берлин, дојде до смена на врвот на светското клупско првенство, па нов неофицијален светски клупски шампион е екипата на Барселона, која оваа титула ја освојува по третпат, по победите во 2013 и 2014 години. Во финалето Барселона ја совлада токму екипата на Фуксе Берлин, со резултат 29:25 (15:12).

Третото место го освои екипата на Вардар, која го декласираше тимот на Ал Сад, победувајќи го со резултат 37:19 (14:10).

 

Сите денешни резултати:

12 часот, меч за 7 место:  Сиднеј – Нафт-О-Гашаран  24:27 (12:13)
14 часот, меч за 5 место:  Пињеирос – Есперанца  32:29 (15:17)
16 часот, меч за 3 место:  Ал Сад – Вардар  19:37 (10:14)
18 часот, финале:  Фуксе Берлин – Барселона  25:29 (12:15)

 

Конечен пласман:

1. Барселона

2. Фуксе Берлин

3. Вардар

4. Ал Сад

5. Пињеирос

6. Есперанца

7. Нафт-О-Гашаран

8. Сиднеј

Прочитано 1 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 − = 4