Топ Вести

Божо Анџелиќ засега е четврти стрелец во СЕХА-лигата

04.10.2017 13:46
DAR_0808_resize

По пет одиграни кола во СЕХА-лигата, се издвои дел од најдобрите стрелци во лигата. Засега, сигурен лидер е Бруно Буторац од екипата на Татран, кој забележа дури 39 погодоци, или десет повеќе од второпласираниот Стипе Мандалиниќ од ППД Загреб. Нашиот Божо Анџелиќ е на делба на четвртата позиција, со  постигнати 22 гола.

Во топ 50 се уште неколку наши ракометари: Жарко Пешевски (13), Вања Илиќ (16), Филип Кузмановски (35), Мартин Велковски (39), Анте Токиќ (46) и Халил Јагањац (49).

.

Топ 10:

Место

Играч

Екипа

Натпревари

Голови

01

Бруно Буторац

Татран Прешов

5

39

02

Стипе Мандалиниќ

ППД Загреб

5

29

03

Жига Млакар

Цеље ПЛ

4

25

04

Божо Анџелиќ

Металург

5

22

04

Златко Хорват

ППД Загреб

5

22

04

Доминик Крок

Татран Прешов

5

22

07

Петар Џорџиќ

Мешков Брест

5

21

08

Ведран Зрниќ

Нексе

5

19

09

Павле Бандука

Динамо Панчево

5

19

10

Јакуб Хрстка

Татран Прешов

5

18

Прочитано 156 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 + = 12