Топ Вести

Клуб

ВИСТИНСКА АНЕГДОТА

31.12.2011

Приказната ми ја раскажа Зоки Цветановски. Во 1971 година, на турнирот на Пролет, покојниот Никола Богдановски донесе тим составен од работници на Железара. Овде се роди идеја...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ПРИРЕДИ КОКТЕЛ ЗА СВОЈОТ ТРЕНЕРСКИ КАДАР

29.12.2011

Вечерва во “Ретро“, Металург приреди коктел за својот тренерски состав. На коктелот присутствуваше управата на клубот и тренерите на сите наши екипи и школи. Средбата...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ И КРСТО ПЕТРУШЕВСКИ

29.12.2011

Најстари, денес активни, членови на Металург се Крсто Петрушевски (тренер на ЖРК Металург) и Ристо Чокрев (претседател на РК Металург). Крсто Петрушевски, тогаш Митевски, во...

читај повеќе >

ФИНАЛЕ НА ПРВИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА

25.12.2011

Во 1993 година, за првпат, беше организирано натпреварување за Купот на Македонија. Финалниот турнир се играше на 19 и 20 април, во Прилеп. Во првото полуфинале, Металург, по тешка...

читај повеќе >

БИТКАТА СО КАРЛОВАЧКА ПИВОВАРА

25.12.2011

Во 1993 година, по елиминацијата на белгискиот Херстел. во 2-то коло на Купот на градовите на ЕХФ, Металург доби исклучително силен противник во третопласираната екипа од...

читај повеќе >

ПРВИОТ ЕВРОПСКИ НАТПРЕВАР

25.12.2011

Првиот официјален европски натпревар, Металург го одигра во Лиеж на 24 септември 1993 година. Во рамките на Купот на градовите на ЕХФ, се сретна со белгискиот Херстел....

читај повеќе >

ЕВРОПСКО ДЕБИ

25.12.2011

Во 1993 година, Металург, тогаш под името РК Огномак М, го имаше своето прво европско деби. Настапи во Купот на градовите на ЕХФ. Во тоа време, претседател на клубот е Трајан...

читај повеќе >

1993 ГОД. МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА СЕ ВОЈУВАА ЗА ИЗЛЕЗ ВО ЕВРОПА

25.12.2011

Во 1993 година Металург и Вардар Ватростална одиграа плеј-оф двомеч за третото место кое обезбедуваше излез во Европа. Првиот натпревар се одигра во салата “Расадник“ пред...

читај повеќе >

ВО 1992 ГОДИНА МЕТАЛУРГ ДОБИ НОВ СПОНЗОР – “ОГНОМАК“

25.12.2011

Нов спонзор на Металург стана ПП “Огномак“ од Скопје, претпријатие за производство на опрема за заштита. Потпишан е двегодишен договор за спонзорство, кое подразбира...

читај повеќе >

ЧЕСТИТКИ ДО МАГИСТЕРОТ АЛУШОВСКИ

19.12.2011

Легендата на македонскиот ракомет, левото крило на репрезентацијата и Металург, Стевче Алушовски од денес е магистер. Успехот во спортот Алушовски го надогради и со завиден...

читај повеќе >