Вести

ПРВИОТ НАТПРЕВАР ВО ЛШ ГО ИГРАМЕ ВО БЕРН, НА 21 СЕПТЕМВРИ

03.09.2013

Првиот натпревар во Лигата на шампионите Металург ќе го игра на 21 септември, кога гостува кај екипата на Вакер Тун, а средбата е закажана со почеток во 16.30 часот. Своите...

читај повеќе >

ЧЕРВАР: “ПОБЕДИ ПРАВДАТА. МЕТАЛУРГ Е ВИСТИНСКИОТ ШАМПИОН“

02.09.2013

По натпреварот со Пик Сегед, изјава за македонските медиуми даде тренерот на Металург, Лино Червар: - Победи правдата, а неправдата е исправена. Ракометниот клуб Металург е...

читај повеќе >

ПОЗНАТИ СЕ СИТЕ УЧЕСНИЦИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

02.09.2013

По завршувањето на квалификациите, познати се сите учесници во Лигата на шампионите. Група 2: (Прешов) За трето место:  АЕК – Бешикташ   34:30 Финале:  Динамо Минск – Татран...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ПОВТОРНО Е ДЕЛ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

02.09.2013

Тоа што го ветивме пред неколку месеци, еве го исполнивме. По загубената титула во домашното првенство, рековме дека ќе мораме да одиме по потешкиот пат, но и дека ќе...

читај повеќе >

МИРКУЛОВСКИ: ВО РЕВАНШОТ ЌЕ ВЛЕЗЕМЕ СО ЛАДНИ ГЛАВИ, ЦВРСТА ОДБРАНА И СМИРЕН НАПАД

01.09.2013

Само неколку чaса го делат Металург од реванш-натпреварот против унгарскиот вицепрвак Пик Сегед, дуел кој ќе го одреди патникот во групата Ц од Лигата на шампиони. Металург...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ СЕ ИЗМАЧИ ПО ПАТОТ ЗА СЕГЕД

31.08.2013

Огромни колони на возила ги блокираа наплатните рампи и гранични премини. Крај е на летото и река повратници се движи од југот кон западните земји. Во таа плима од возила и...

читај повеќе >

ЛИГА НА ШАМПИОНИ: РЕЗУЛТАТИ ОД ДЕНЕШНИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ

31.08.2013

Денеска се одиграни полуфиналните средби во групите 2, 3 и 4. Резултати: Група 2: (Прешов) Динамо Минск - АЕК  25:21 (11:13) Татран Прешов - Бешикташ   32:30 (17:12) Утре: За трето...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ И ВАРДАР, НАТПРЕВАРОТ ОД СЕХА-ЛИГАТА, НА 7 СЕПТЕМВРИ, ЌЕ ГО ИГРААТ ВО СЦ “БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

30.08.2013

Од утре до 8 септември, со низа спортски настани што ќе се одржат низ целата држава, ќе се обележи 22-годишнината од независноста на Македонија. Во рамки на неделата на спортот...

читај повеќе >

БАРСЕЛОНА Е НОВИОТ СВЕТСКИ КЛУПСКИ ШАМПИОН

30.08.2013

Во Доха заврши неофицијалното светско клупско првенство. Новиот шампион е екипата на Барселона, која во финалето го совлада Хамбург, со резултат 27:25 (15:13). Барселона ја доби и...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ УТРЕ ПАТУВА ВО СЕГЕД

29.08.2013

Ракометарите на Металург утре патуваат во Сегед на реванш средба од квалификацискиот бараж, со екипата на Пик Сегед. Со себе нашите ракометари ја носат предноста од десет...

читај повеќе >