Вести

НИКОЛА МАРКОСКИ И ОФИЦИЈАЛНО Е ЧЛЕН НА МЕТАЛУРГ

04.07.2013

Македонскиот ракометен репрезентативец Никола Маркоски (23 г., 197 см) од вчера и официјално е ново засилување на Металург за следната сезона. Во согласност со нашата...

читај повеќе >

ДЕЈАН ПЕЦАКОВСКИ Е НОВ РАКОМЕТАР НА МЕТАЛУРГ

04.07.2013

Металург ги заврши преговорите со левиот бек на Зомимак, Дејан Пецаковски (27 г., 193 см). Талентираниот Пецаковски по шест години се враќа во Металург, каде што настапуваше во...

читај повеќе >

ИХФ БИРА НАЈДОБАР ТРЕНЕР

03.07.2013

Светската ракометна федерација (ИХФ) традиционално го бира тренерот на годината во машка и женска конкуренција. За најдобар тренер во 2012 година во машка конкуренција...

читај повеќе >

ТРАНСФЕРИ

03.07.2013

Српскиот репрезентативец Никола Манојловиќ (32) договори двегодишна соработка со екипата на Р.Н.Ловен. Искусниот бек, по три години, се враќа во најквалитетната лига во...

читај повеќе >

МАКЕДОНИЈА ПОДНЕСЕ КАНДИДАТУРА ЗА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СП 2019

03.07.2013

РФМ поднесе кандидатура до ИХФ за организација на сениорско СП во 2019 година, во машка или во женска конкуренција. По двете младински СП и по сениорското ЕП, Македонија се...

читај повеќе >

КАТАР ПОВЕЌЕ НЕМА ДА НАТУРАЛИЗИРА СТРАНСКИ РАКОМЕТАРИ

30.06.2013

Претседателот на катарската ракометната Федерација, Ахмед Мохамед Абдулраб ал Шааби,  зборувајќи за еден локален весник од Доха (DohaStaduiPlusQatar) објави дека неговата земја...

читај повеќе >

УШТЕ ЕДЕН РАКОМЕТАР НА КИЛ ЗАМИНУВА ВО ВЕСПРЕМ

30.06.2013

По Момир Илиќ, уште еден ракометар на Кил заминува во Веспрем. Десниот бек на Кил, Кристијан Зејтц (32), потпиша тригодишен договор со шампионот на Унгарија. По десет години...

читај повеќе >

ИЗВЛЕЧЕНИ СЕ ГРУПИТЕ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ. АКО ГО ПРОЈДЕ ТУРНИРОТ СО ВАЈЛД-КАРТА, МЕТАЛУРГ ЌЕ БИДЕ ВО ГРУПА СО ВАРДАР ПРО

28.06.2013

Во Виена се извлечени групите во Лигата на шампионите. Скопски Вардар ПРО е во групата Ц, а Металург може да му се приклучи, доколку го помине турнирот со вајлд-карта. Групата...

читај повеќе >

КОМПЛЕТЕН РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ВО СЕХА-ЛИГА ВО СЕЗОНА 2013/14

28.06.2013

Ви го претставуваме комплетниот распоред на натпреварите во СЕХА-лига (Гаспром Јужен тек) во сезона 2013/14: Напомена: Ако, поради учество во ЕХФ-натпреварувањата, не е можно...

читај повеќе >

МАКЕДОНСКОТО ДЕРБИ ЌЕ СЕ ИГРА ВЕЌЕ ВО ПРВОТО КОЛО ОД НОВАТА СЕЗОНА ВО СЕХА-ЛИГАТА

27.06.2013

СЕХА-лигата (Гаспром Јужен тек) дефинитивно ќе се игра без унгарските екипи Веспрем и Пик Сегед. Лигата останува со 10 екипи, кои се одредени на последниот состанок: Металург,...

читај повеќе >