Топ Вести

Вести

ПЕСНАТА “7 МЕТРИ“ ОД ГРУПАТА КЛОИ Е ИЗБРАНА ЗА ОФИЦИЈАЛНА ПЕСНА НА СП-2013 ВО ШПАНИЈА

04.01.2013

Пред почетокот на СП-2013 во Шпанија, одредена е и официјалната песна на првенството. Насловот на песната е “7 метри“ (“Siete metros“), а ја изведува групата Клои. Песната е дел од...

читај повеќе >

ТОП-30 БУЏЕТИ НА КЛУБОВИТЕ ОД ГЕРМАНИЈА, ШПАНИЈА И ОД ФРАНЦИЈА

03.01.2013

Реномираниот ракометен портал “Хандбал-ворд.ком“ ги истражуваше буџетите во трите најсилни ракометни лиги во Европа, германската, француската и шпанската. Порталот, иако...

читај повеќе >

УШТЕ ЕДНО ПОНИЖУВАЊЕ: КАРАБАТИЌ ОСТАНА И БЕЗ ОРДЕНОТ “ЛЕГИЈА НА ЧЕСТА“

03.01.2013

Никола Карабатиќ доживеа уште едно големо понижување, кога беше прескокнат при доделувањето на орденот “Легија на Честа“. Орденот го доделува претседателот на Франција, а...

читај повеќе >

ЕХФ ПОТВРДИ: МЕТАЛУРГ ИМА НАЈДОБРА ОДБРАНА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

02.01.2013

Службената интернет страница на ЕХФ даде осврт на изминатите седум кола во Лигата на шампионите. Досега 10 екипи обезбедија место во Топ-16: Чеховски Медведи, Фленсбург,...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ: ПРЕКУ ТРУДОТ НА МНОГУ ГЕНЕРАЦИИ СТИГНАВМЕ ДО САМИОТ ВРВ

31.12.2012

Претседателе, често ќе прочитаме дека Металург денес го живее својот сон. Има ли тој сон свои корени ? - Секако дека има. Ниту еден клуб не е роден голем.  Секој клуб, па и нашиот...

читај повеќе >

КЕНТИН МАХЕ ОД ГУМЕРСБАХ ЗАМИНУВА ВО ХАМБУРГ

31.12.2012

Кентин Махе (син на познатиот поранешен фудбалер Паскал Махе) потпиша договор со екипата на Хамбург. Интересно, договорот е со важност од 2014 година, иако постои можност, со...

читај повеќе >

ПАВЕЛ ХОРАК ОДБИ ДА ГО ПРОДОЛЖИ ДОГОВОРОТ СО ГЕПИНГЕН

31.12.2012

Чехот Павел Хорак (30) реши да не го продолжи договорот со Гепинген. Хорак во Гепинген игра на позиција лев бек, која ја дели со Момир Рниќ (25). Хорак во Гепинген отиде во 2007...

читај повеќе >

ЖАРКО МАРКОВИЌ: ЗОРАН КАСТРАТОВИЌ НЕМАШЕ РАЗБИРАЊЕ ЗА МОИТЕ ПРИЧИНИ

31.12.2012

Жарко Марковиќ, поранешниот ракометар на Металург, е разочаран од одлуката на Зоран Кастратовиќ, кој го избриша од списокот на ракометари за СП-2013 во Шпанија. Тој дури...

читај повеќе >

МАЛЕР: РАУЛ ЕНТРЕРИОС ЈА СКРШИ РАКАТА 15 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СП

31.12.2012

“Црвената фурија“ остана без еден од своите најдобри ракометари. Средниот бек на Барселона, Раул Ентрериос (31), ја скрши десната рака и ќе мора да оди на операција, што ќе го...

читај повеќе >

ЛИНО ЧЕРВАР: МАКЕДОНИЈА ЗНАЕ ДА СЕ БОРИ ЗА СВОЈАТА ГОРДОСТ И ДОСТОИНСТВО

30.12.2012

Наставник, новинар, ракометен тренер, светски првак, олимписки шампион, политичар, пратеник, писател... Лино Червар (62). Хрват и Македонец. Роден е во селото Делиќи, со четири...

читај повеќе >