Топ Вести

Светот на Ракометот

Војводина остана без својот тренер

18.09.2017

Екипата на Војводина, со која Металург ќе се сретне во рамките на четвртото коло во СЕХА-лигата, остана без својот тренер Бошко Рудиќ. По трите порази во СЕХА-лигата и болниот...

читај повеќе >

Вардар е освојувач на првиот Супер-куп на Македонија

12.09.2017

Во премиерното издание на ракометниот Супер-куп на Македонија, екипата на Вардар го порази тимот на Еурофарм Работник, со резултат 30:25 (19:12). Иако резултатската разлика не е...

читај повеќе >

Данило Брестовац е новиот селектор на јуниорската и на кадетската репрезентации

06.09.2017

Управниот одбор на РФМ, разгледувајќи ги извештаите за настапите на националните селекции во изминатиов период, на денешната своја седница ја верификуваше својата одлука...

читај повеќе >

Македонија заедно со Словенија и Црна Гора испрати заедничка кандидатура за организација на женското сениорско ЕП во 2022 година

06.09.2017

По истекот на рокот за доставување на писма со интерес на 1 септември, Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) денеска ги објави сите пристигнати кандидатури за ЕП во сениорска...

читај повеќе >

Охрид испиша историја и обезбеди продолжување на евросезоната

03.09.2017

Во својот дебитански настап во европските натпреварувања, екипата на Охрид го доби двомечот со холанскиот Волендам и се пласираше во второто коло на ЕХФ Купот, каде за...

читај повеќе >

Трите првопласирани екипи на Супер Глоуб поделија фонд од 750000 долари

28.08.2017

Неофицијалното светско клупско првенство, Супер Глоуб, распределува солидни 750000 долари наменети за трите првопласирани екипи, што за ракометни прилики е навистина...

читај повеќе >

Барселона е новиот неофицијален светски клупски шампион

28.08.2017

По две години владеење на Фуксе Берлин, дојде до смена на врвот на светското клупско првенство, па нов неофицијален светски клупски шампион е екипата на Барселона, која оваа...

читај повеќе >

Пелистер е победник на меморијалниот ракометен турнир „Миле Нешкоски“ во Прилеп

27.08.2017

Во Прилеп заврши третото издание на меморијалниот ракометен турнир „Миле Нешкоски“. Победник на турнирот е екипата на Пелистер, која оствари максимални три победи, против...

читај повеќе >

Доброгеа Суд, со петмина поранешни ракометари на Металург, го освои Супер Купот на Романија

26.08.2017

Екипата на Доброгеа Суд, поранешна Констанца, го освои Супер Купот на Романија, откако го совлада тимот на Динамо Букурешт, со резултат 28:27. Интересно, во Доброгеа Суд...

читај повеќе >

Супер Глоуб ќе има шпанско-германско финале

26.08.2017

Денеска во Доха се одиграни полуфиналните средби од неофицијалното светско клупско првенство - Супер Глоуб. Македонскиот и европски шампион Вардар не успеа да се пласира во...

читај повеќе >