Светот на Ракометот

ИХФ ГО ИЗБРА ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА ПРВЕНСТВОТО

28.07.2013

ИХФ го избра идеалниот тим на Светското јуниорско првенство. МВП на шампионатот е левиот бек на репрезентацијата на Шведска Филип Стелмалм. Најдобар стрелец е Абдулах...

читај повеќе >

ШВЕДСКА Е НОВ СВЕТСКИ ЈУНИОРСКИ ШАМПИОН

28.07.2013

Селекцијата на Шведска е новиот Светски јуниорски шампион. До титулата Швеѓаните дојдоа со максимални девет победи. Селекцијата на Хрватска забележа пораз во борбата за...

читај повеќе >

ПОЗНАТ Е СОСТАВОТ НА ГРУПИТЕ НА “ИХФ СУПЕР ГЛОУБ“ НАТПРЕВАРУВАЊЕТО

28.07.2013

Во Сараево е одреден составот на групите на Светското клупско првенство ((IHF Super Globe) за 2013 година. Група А: Хамбург (Германија), Ал-Сад (Катар), Ел-Џаиш (Катар) и Универзитет...

читај повеќе >

СВЕТСКО ЈУНИОРСКО ПРВЕНСТВО. РЕЗУЛТАТИ ОД НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ПЛАСМАН

27.07.2013

Денеска се одиграни неколку натпревари за пласман. Интересен е случајот на селекцијата на Словенија, која со само еден пораз го зазеде деветтото место. Ако утре Шпанија ја...

читај повеќе >

ВО ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НОВАТА СЕЗОНА, РАКОМЕТАРИТЕ НА ЗАГРЕБ ИГРААТ И ВАТЕРПОЛО

27.07.2013

Ракометарите на Загреб имаат оригинален метод на подготовки. Откако завчера играа фудбал, вчера влегоа во базен и тренираа ватерполо по ширината на базенот. Под водството...

читај повеќе >

СВЕТСКО ЈУНИОРСКО ПРВЕНСТВО. ПОЛУФИНАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

27.07.2013

Одиграни се полуфиналните натпревари во кои победи извојуваа селекциите на Шведска и на Шпанија. 18.30  Франција - Шведска   24 : 29 (11 : 17) 21.00  Шпанија - Хрватска   36 : 35 (17 :...

читај повеќе >

БРЕСТ МЕШКОВ ДЕМАНТИРА ДЕКА ГИ ПОТПИША БАЛИЌ И ШПИЛЕР

27.07.2013

Екипата на Брест Мешков, на својата официјална интернет-страница, ги демантира гласините дека се потпишани договорите со Ивано Балиќ и Давид Шпилер. Според зборовите на...

читај повеќе >

ЕВРОПСКИОТ ШАМПИОН, ЕКИПАТА НА ХАМБУРГ, СЕ ПОДГОТВУВА НА АЛПИТЕ. ФОТО

26.07.2013

Во амбиентот на прекрасните австриски Алпи почнаа подготовките на ракометарите на шампионот на Европа, екипата на...

читај повеќе >

ДАВИД ДАВИС И АЛВАРО ФЕРЕР ПОТПИШАА ЗА ЕКИПАТА НА ПОРТО

26.07.2013

Уште двајца ракометари на банкротираниот Атлетико Мадрид најдоа нов клуб. Се работи за средниот бек Алваро Ферер (31) и левото крило Давид Давис (37), кои потпишаа за екипата на...

читај повеќе >

ХАВИЕР БАРАШЕ ПОТПИША ЗА ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

26.07.2013

Ракометарот на Атлетико Мадрид, Хавиер Бараше, потпиша четиригодишен договор со екипата на Пари Сен Жермен. Сепак, Бараше нема веднаш да го облече дресот на францускиот...

читај повеќе >