Топ Вести

Светот на Ракометот

Во Виена утре се влече ждрепка за двојките во европските купови

17.07.2017

Утре, со почеток во 11 часот, во Виена ќе се одржи влечење на ждрепката на двојките за првите кола на ЕХФ Купот и на Челинџ Купот, во машка и во женска конкуренција. ЕХФ тоа ќе...

читај повеќе >

Македонските јуниори го одработија последниот тренинг пред заминувањето за Алжир

16.07.2017

Македонската јуниорска репрезентација го одработи последниот тренинг во салата “Автокоманда“ и стави крај на солидните подготовките за СП во Алжир. Нашите млади...

читај повеќе >

ИХФ конечно го комплетираше списокот со учесниците на Супер Глоуб 2017

15.07.2017

Политичката криза на Блискиот Исток и раскинот на дипломатските односи на десетина земји со Катар создаде огромни проблеми во организацијата на неофицијалното клупско...

читај повеќе >

Катар им се реваншираше на нашите јуниори

12.07.2017

Македонските јуниори вечерва се поразени во вториот пријателски натпревар од двомечот со соодветната репрезентација на Катар. Нашиот противник славеше со резултат 25:23,...

читај повеќе >

Македонија и Словенија заедно ќе конкурираат за организација на сениорските машки ЕП во 2022 или во 2024 година

11.07.2017

Ракометните федерации на Македонија и на Словенија изразија подготвеност заедно дa конкурираат за организација на сениорските машки ЕП во 2022 или во 2024 година. РФМ веќе ја...

читај повеќе >

Младинците ја добија првата пресметка со Катар

11.07.2017

Младинската машка ракометна репрезентација на Македонија (до 21 година) го совлада Катар со 25:24 во првата од двете подготвителни средби за СП што на 18 јули почнува во...

читај повеќе >

Младинците отпатуваа за Катар

10.07.2017

Младинската репрезентација на Македонија, предводена од селекторот Илија Темелковски, утрово замина за Доха (Катар), каде ќе одигра две пријателски средби со соодветната...

читај повеќе >

Селекторот Илија Темелковски ги одбра репрезентативците за Катар и за Алжир

09.07.2017

Подготовките на јуниорската репрезентација за јуниорскиот мундијал во Алжир влегоа во последната фаза. Селекторот Илија Темелковски го скрати списокот на...

читај повеќе >

Младинците ги завршија подготовките во Маврово

07.07.2017

Машката младинската ракометна репрезентација на Македонија ги заврши еднонеделните подготовки за настап на СП во Алжир, кое на програмата е во втората половина на...

читај повеќе >

Начевски и Николов се дел од судиите што ќе судат на ЕП во Хрватска

07.07.2017

Најдобрите македонски судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, се дел од 14-те судиски двојки што се номинирани за натпреварите од ЕП во Хрватска, кое на програмата е од 12 до 28...

читај повеќе >