Топ Вести

Репрезентации

Македонија заедно со Словенија и Црна Гора испрати заедничка кандидатура за организација на женското сениорско ЕП во 2022 година

06.09.2017

По истекот на рокот за доставување на писма со интерес на 1 септември, Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) денеска ги објави сите пристигнати кандидатури за ЕП во сениорска...

читај повеќе >

Претседателот Ѓорѓе Иванов ги прими ракометарите на јуниорската репрезентација

01.08.2017

Членовите на јуниорската репрезентација на Македонија, кои се вратија во Скопје, денеска имаа прием кај претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, кој им го...

читај повеќе >

Европскиот шампион стана и светски

30.07.2017

Во исклучително неизвесен натпревар, селекцијата на Шпанија ја совлада Данска и ја освои светската титула, која ја придодаде на европската освоена минатата година во...

читај повеќе >

Одреден е Олстар-тимот на првенството во Алжир

30.07.2017

На крајот од јуниорското СП во Алжир одреден е и Олстар-тимот, во кој, за жал, немаше место за македонски ракометар.   Олстар-тим: Лев бек:  Ласе Мелер од Данска Среден...

читај повеќе >

Македонија е шеста јуниорска ракометна велесила на светот

30.07.2017

Македонија ја загуби битката за петтото место, но го постигна најголемиот репрезентативен успех на македонскиот ракомет на светските првенства. Нашата земја е шеста...

читај повеќе >

Унгарија е нашиот последен противник на СП во Алжир

29.07.2017

Репрезентацијата на Унгарија е нашиот последен противник на СП во Алжир и уште таа ни стои на патот до историското петто место. Предмалку Унгарија го совлада Тунис, со...

читај повеќе >

Македонија ја посрамоти Русија

29.07.2017

Во своето најдобро издание на СП во Алжир, Македонија ја декласираше силната Русија и обезбеди учество на натпреварот за петтото место, каде за противник ќе го има победникот...

читај повеќе >

Франција е сепак пресилна

28.07.2017

Јуниорската репрезентација на Македонија е сопрена во четврт-финалето на СП во Алжир. Нашите млади ракометари немаа сили да направат ново чудо и да ја елиминираат...

читај повеќе >

Македонија го совлада Алжир и обезбеди настап во четврт-финалето на СП во Алжир

26.07.2017

Неверојатен успех постигнаа нашите јуниори со победата над селекцијата на Алжир, со која обезбедивме настап во четврт-финалето на СП во Алжир и влеговме во топ-8 најсилни...

читај повеќе >

(Видео) Изјавите на Мартин Велковски и на Филип Арсеновски по средбата со Бразил

25.07.2017

По средбата со Бразил, која Македонија ја доби во голем стил и со која се пласира во осминафиналето на СП во Алжир, своето видување го дадоа двајца наши репрезентативци, кои...

читај повеќе >