Топ Вести

Репрезентации

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ. ЛАЗАРОВ ОТПАДНА ОД БОРБАТА ЗА НАЈДОБАР СТРЕЛЕЦ НА СП.

22.01.2013

По вчерашните и денешните натпревари, ја имаме и најновата листа на најдобрите стрелци на СП. Кире Лазаров дефинитивно ја загуби битката за титулата најдобар стрелец на...

читај повеќе >

ЦРНА ГОРА ЗАГУБИ ОД ЈУЖНА КОРЕЈА И ГО ОСВОИ 22 МЕСТО

22.01.2013

Црна Гора го загуби натпреварот за 21 место. Подобри од нив беа ракометарите на Јужна Кореја, кои победија со резултат 27:30. Црна Гора го заврши СП со шест порази и една победа и...

читај повеќе >

ШОЛА И ГОБАЦ ОДВАЈ СПАСИЛЕ ГЛАВА ПРИ РУШЕЊЕ НА ЛИФТОТ

22.01.2013

Во мадридската “Каја Магика“, по натпреварот Хрватска - Шпанија, се сруши лифтот, кој ги симнува гостите од врвот на салата. Имено, се скина сајлата што го држи лифтот и тој...

читај повеќе >

СИТЕ ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ НА СП 2013. ПРВА ПОБЕДА НА ЦРНА ГОРА

21.01.2013

Денеска на СП 2013 се одиграни вкупно 8 средби, 4 во нокаут фазата и 4 во “Претседателскит куп“. Хрватска, Словенија и Унгарија убедливи, Србија катастрофална. Прва победа и на...

читај повеќе >

ХРВАТСКА И УНГАРИЈА ГИ ДЕКЛАСИРАА СВОИТЕ ПРОТИВНИЦИ

21.01.2013

Селекциите на Хрватска и Унгарија ги декласираа своите осминафинални противници, Белорусија и Полска. Хрватска, наспроти очекувањата, лесно ја порази селекцијата на...

читај повеќе >

ДЕБАКЛ НА СРПСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

21.01.2013

Поразите од Полска и од Словенија го уништија мирот на српската репрезентација. Внатрешните превирања, критиките на селекторот упатени до дел од најдобрите ракометари,...

читај повеќе >

ФРАНЦИЈА И ДАНСКА ИЗБОРИЈА ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

20.01.2013

Завршија и последните два натпревари од денешната осминафинална програма на СП 2013. Многу потешко од очекуваното, Франција го совлада цврстиот Исланд, со резултат 30:28 (15:14)....

читај повеќе >

МАКЕДОНИЈА ГО ЗАВРШИ УЧЕСТВОТО НА СП 2013

20.01.2013

Многу очекувавме од денешниот натпревар на нашата селекција против Германија. За жал, јубилејниот 20-ти натпревар на Македонија на светските првенства е и еден од полошите....

читај повеќе >

ШПАНЦИТЕ ПОЧНАА ДА ПРИЗНАВААТ. МАРКА: “ПОРАЗ КОЈ И НЕ Е ТОЛКУ ЛОШ“. АС: “СЛАДОК ПОРАЗ ОД ХРВАТСКА“

20.01.2013

Шпанците почнаа да признаваат дека има нешто матно во нивниот пораз од Хрватска. Тоа се гледа од насловите на реномираните “Марка“ и “Ас“. “Пораз кој и не е толку лош“ е...

читај повеќе >

ЕФЕКТОТ НА БАЛКАНСКИТЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИИ ВО ГРУПНАТА ФАЗА

20.01.2013

Како ретко досега, на СП 2013 во Шпанија учествуваат дури пет репрезентации на држави од просторот на поранешната заедничка држава Југославија. Тука се Македонија, Србија,...

читај повеќе >