Топ Вести

Репрезентации

НЕУСПЕШНА КОНТРОЛКА НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

29.12.2013

Македонската репрезентација претпе пораз на првиот од трите планирани контролни натпревари пред почетокот на ЕП во Данска. Селекцијата на Словенија не совлада со високи...

читај повеќе >

КАДЕТСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА МУ СЕ РЕВАНШИРА НА МЕТАЛУРГ ЈУНИОР

27.12.2013

Кадетската репрезентација на Македонија му се реваншира на Металург Јуниор поразувајки го со високи 35:25 (19:16). И овој пријателски натпревар е дел од подготовките на...

читај повеќе >

КОНТРОЛНИТЕ НАТПРЕВАРИ НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ЗА СИМБОЛИЧНИ 50 ДЕНАРИ

26.12.2013

Од 3. до 5. јануари во Скопје ќе се организира турнир на кој, покрај македонската репрезентација, ќе настапат и селекциите на Србија и на Црна Гора. Турнирот е замислен како...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЈУНИОР ЈА СОВЛАДА КАДЕТСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА. ФОТО

24.12.2013

Вечерва во “Автокоманда“ се одигра пријателска средба меѓу дел од Металург Јуниор и кадетската репрезентација на Македонија, во која повеќе од половина од ракометарите се...

читај повеќе >

ПРОМОВИРАН ДРЕСОТ ЗА ЕП 2014 ВО ДАНСКА. ФОТО

21.12.2013

Ракометната Федерација на Македонија на денешната прес-конференција ја промовираше новата опрема што „црвено-жолтите“ ќе ја носат за време на ЕП во Данска, што ќе се одржи...

читај повеќе >

МАКЕДОНИЈА ДОБИ ЛОШИ ВЕСТИ ОД БЕЛГРАД

21.12.2013

Извршниот Комитет на ИХФ донесе е одлука дека Ренато Вугринец нема право да настапи на претстојното ЕП во Данска. Европската ракометна федерација, ЕХФ, на сугестија на...

читај повеќе >

ОБРВАН ГО СКРАТИ СПИСОКОТ ЗА ДАНСКА

16.12.2013

По првичниот список со имињата на 28 ракометари, селекторот Обрван го објави и својот скратен список во кој ги нема следните ракометари: голманот Стефан Кимевски (Металург),...

читај повеќе >

РФМ ОДБЕЛЕЖА 20 ГОДИНИ МАШКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА. ФОТО

13.12.2013

Поминаа точно 20 години од првиот настап на македонската машка репрезентација. Иако го загубивме, натпреварот против селекцијата на Романија е навистина историски, како што...

читај повеќе >

ОБЈАВЕН Е ПОШИРОКИОТ СПИСОК НА СЕЛЕКТОРОТ ОБРВАН

12.12.2013

На денешната прес-конференција во просториите на РФМ селекторот Ивица Обрван го објави поширокиот список со имињата на 28 ракометарите на кои смета за настап на ЕП 2014 во...

читај повеќе >

И ШВЕДСКИОТ СЕЛЕКТОР ОЛА ЛИНДГРЕН ГО СООПШТИ СПИСОКОТ ЗА ЕП – 2014

09.12.2013

Селекторот на носителот на сребрениот медал од ОИ во Лондон, Шведска, Ола Линдгрен, го соопшти списокот на ракометари на кои смета за настап на ЕП 2014 во Данска. Во списокот се...

читај повеќе >