Топ Вести

РК Металург

Металург го совлада и тимот на Тинекс Пролет

16.02.2019

Во обид да ја сочува формата и да ја пополни големата празнина во календарот на СЕХА-лигата, Металург одигра две пријателски средби. Пред неколку дена го совладавме тимот на...

читај повеќе >

Тео Чориќ: Се надевам дека со моето искуство ќе му помогнам на Металург

16.02.2019

Специјалистот за одбрана Тео Чориќ денеска е претставен во Металург. Чориќ, кој во својата кариера настапувал за Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт, последните две сезони ги...

читај повеќе >

Во пријателски натпревар, Металург го совлада тимот на Бутел

12.02.2019

Во пријателски натпревар, вечерва Металург во Автокоманда го совлада тимот на Бутел, со резултат 30:26 (14:16). Металург на оваа средба настапи без Шпенде и без Лазаревски, а...

читај повеќе >

Комплетни резултати од 11. коло на Лигата на шампионите. Табели

10.02.2019

Со денешните три средби, комплетирано е 11. коло од групната фаза на Лигата на шампионите во групите “А“ и “Б“. Мотор Запорожје го изненади тимот на Фленсбург, Загреб ги освои...

читај повеќе >

Резултати од денешните средби во Лигата на шампионите

10.02.2019

Денеска се одиграни три средби во групата “А“, во кои видовме пораз на Барселона, тесна победа на Киелце и веќе втора победа на актуелниот шампион...

читај повеќе >

Дефанзивниот “џин“ Тео Чориќ е нов ракометар на Металург

08.02.2019

Хрватскиот пикер Тео Чориќ (27 г., 197 см., 120 кг) е нов ракометар на Металург. Чориќ, кој во својата кариера настапувал за Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт, последните две сезони ги...

читај повеќе >

Комплетирано е 14. коло во СЕХА-лигата. Моментална табела

07.02.2019

Со одигрувањето на последните две средби, комплетирано е 14. коло на СЕХА-лигата. Во ова коло, Металург забележа убедлив пораз на средбата со екипата на ППД...

читај повеќе >

Почна 11-тото коло на Лигата на шампионите. Распоред и сатница

07.02.2019

Со натпреварот меѓу екипите на Р.Н.Левен и на Вардар, во кој нашиот шампион извојува блескава и вредна победа, почна 11-тото коло на групната фаза на Лигата на шампионите. Како...

читај повеќе >

Данило Брестовац: Не ми се допадна тоа што го видов денеска

03.02.2019

По средбата меѓу Металург и Загреб, се одржа редовната прес-конференција на која своите видувања ги дадоа тренерите на двете екипи и одбраните ракометари. Двајцата тренери...

читај повеќе >

Полесно од очекуваното, Загреб ги освои трите бода во Скопје

02.02.2019

Првиот натпревар по долгата  пауза излезе навистина тежок за Металург, како што и претпоставуваше нашиот тренер Брестовац пред средбата. Металург неочекувано лесно и...

читај повеќе >