Топ Вести

Македонско Првенство

Плејофот во првенството на Македонија го почнуваме со дерби средбата со Вардар

28.03.2017

Денеска во РФМ се извлечени двојките за првото коло во плејоф и плејаут фазите на првенството на Македонија, а наши први противници се екипате на Вардар и на Вардар...

читај повеќе >

Лино Червар: Задоволен сум од формата и од играта на екипата

22.03.2017

Металург веќе неколку ден тренира во Автокоманда, во пресрет на плеј-офот во прванството на Македонија. За десетина дена ќе почне завршницата на првенството, која Металург...

читај повеќе >

Галерија: Металург повторно тренира во Автокоманда

20.03.2017

По десетдневните подготовки во Пореч (Хрватска), Металург од денеска повторно тренира во Автокоманда, во своите два редовни термини, наутро и после пладне. Нашите ракометари...

читај повеќе >

РК Металург почна со подготовките за пролетниот дел од тековната сезона

11.01.2017

Со денешните два тренинга, ракометарите на Металург почнаа со подготовките за вториот дел од сезоната. Во отсуство на репрезентативците Талески, Пешевски, Нелоски и...

читај повеќе >

Почина поранешниот претседател на Металург Трајан Блажевски

21.08.2016

По кратко боледување, во 65-та година од животот почина поранешниот претседател на ракометниот клуб Металург, Трајан Блажевски. Блажевски како исклучително посветен...

читај повеќе >

Металург се враќа со победа од Струмица

31.05.2016

Металург со победа го заврши тековното ракометно првенство, откако на гостувањето во Струмица го победи истоимениот тим со резултат 33:28 (18:13). Металург очекувано го диктираше...

читај повеќе >

За крај на сезоната во Автокоманда, висока победа над Работнички

27.05.2016

Металург денеска го одигра последниот натпревар од сезоната пред својата публика, во кој катастрофално го победи тимот на Работнички. Натпреварот имаше повеќе ревијален...

читај повеќе >

Победи Вардар, но аплаузите ги собра Металург

25.05.2016

Пред малку заврши втората пресметка меѓу Металург и Вардар во рамките на плејофот на македонското првенство. Првата средба во Јане Сандански ја загубивме со четири гола...

читај повеќе >

Утре во Автокоманда се решава титулата

24.05.2016

Утре во Автокоманда се игра втората средба меѓу двете најдобри македонски ракометни екипи, а резултатот од оваа средба ќе го даде името на новиот шампион на...

читај повеќе >

Хаварија на Струмица во Автокоманда

08.05.2016

Во рамките на 5. коло на ракометниот плејоф, во Автокоманда гостуваше екипата на Струмица, голем должник на Металург од минатото првенство. Токму тоа чувство на долг беше и...

читај повеќе >