Македонско Првенство

Утре во Автокоманда се решава титулата

24.05.2016

Утре во Автокоманда се игра втората средба меѓу двете најдобри македонски ракометни екипи, а резултатот од оваа средба ќе го даде името на новиот шампион на...

читај повеќе >

Хаварија на Струмица во Автокоманда

08.05.2016

Во рамките на 5. коло на ракометниот плејоф, во Автокоманда гостуваше екипата на Струмица, голем должник на Металург од минатото првенство. Токму тоа чувство на долг беше и...

читај повеќе >

Металург докажа дека може рамноправно да се носи со Вардар

04.05.2016

По подолго време љубителите на ракометот можеа да проследат еден вистински дерби натпревар меѓу двете најдобри македонски екипи. За да чувството за дерби биде комплетно,...

читај повеќе >

Металург без проблем го совлада Охрид

20.04.2016

Во второто плеј-оф коло Металург во Автокоманда ја совлада екипата на Охрид, со резултат 30:23 (15:9). Иако се работи за амбициозна и добра екипа, Охрид сепак не можеше долго да му...

читај повеќе >

Металург со полниот плен се враќа од Прилеп

16.04.2016

Во рамките на првото плејоф-коло, нашите ракометари гостуваа во Прилеп, каде без особени проблеми извојуваа убедлива победа, со резултат 35:27 (18:11). Домашниот состав мотивирано...

читај повеќе >

Металург ја заврши регуларната сезона со максимални 18 победи

31.03.2016

Металург вечерва гостуваше кај екипата на Пролет, со која го одигра натпреварот од последното 18-то коло од лигашкиот дел на првенството. Металург влезе како голем фаворит во...

читај повеќе >

Металург запиша нова победа, совладан е Пелистер

13.03.2016

По подолга пауза во Автокоманда се одигра првенствен натпревар во ВИП Суперлигата. Во рамките на 15. коло ја совладавме екипата на битолски Пелистер, со резултат 29:23...

читај повеќе >

Металург ја заврши полусезоната со перфектни 14 од 14

17.12.2015

Со одигрувањето на средбата Радовиш - Металург, заврши есенската полусезона за Металург. Металург перфектно ја заврши својата работа, со 14 победи на 14 средби, а титулата...

читај повеќе >

Братскиот натпревар заврши со очекувана победа на поискусниот Металург

12.12.2015

Денеска во Автокоманда се одржа средбата меѓу двете наши екипи, Металург и Металург 2, која очекувано заврши со убедлива победа на поискусниот Металург. Првото полувреме...

читај повеќе >

Металург со лекција за Охрид

10.12.2015

Иако овој натпревар, по логика на позициите на табелата, требаше да биде за нас најтешкиот натпревар во регуларниот дел на првенството, се излезе многу полесно, бидејќи...

читај повеќе >