Топ Вести

Македонско Првенство

ВО “АВТОКОМАНДА“, МЕТАЛУРГ ГО НАДИГРА ТИМОТ НА ПЕЛИСТЕР

15.05.2014

Денеска, пред празни трибини во “Автокоманда“, Металург високо го совлада тимот на Пелистер, со резултат 35:23 (19:10). Така, нашиот тим дојде на само две победи од...

читај повеќе >

ОЧЕКУВАН ИСХОД ОД СРЕДБАТА МЕТАЛУРГ ЈУНИОР – МЕТАЛУРГ

09.05.2014

Металург очекувано славеше на средбата против Металург Јуниор, но и нашите млади ракометари оставија одличен впечаток. Јуниор одлично го почна натпреварот. Поведе со 3:1 и...

читај повеќе >

БЛЕДИОТ ВАРДАР ИЗГОРЕ ВО ГРОТЛОТО НА “АВТОКОМАНДА“

08.05.2014

Посакувавме победа, се надевавме дека ќе можеме да победиме барем со два гола разлика. Но, тоа што се случи денеска во “Автокоманда“ ги надмина сите очекувања. Го...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЛЕСНО СЕ СПРАВИ СО ТИНЕКС ПРОЛЕТ

05.05.2014

Металург лесно се справи со екипата на Тинекс Пролет, која ја совладавме со резултат 33:18 (15:6). Лино Червар за овој натпревар поштеди добар дел од основниот состав, па во...

читај повеќе >

ВАРДАР ПОБЕДИ, НО МЕТАЛУРГ ОСТАНУВА ВО ИГРА

02.05.2014

Вардар го доби првиот натпревар со минимални 25:24 (15:14), но Металург ги има сите шанси да дојде до позитивен резултат и до титулата, во реваншот кој ќе се игра во нашиот...

читај повеќе >

СИЛЕН ОТПОР НА ЗОМИМАК ВО СТРУМИЦА.

22.04.2014

Пред малку заврши првенствената средба во Струмица, каде Металург и гостуваше на екипата на Зомимак М. Иако Металург допатува во комплетен состав и беше неоспорен фаворит,...

читај повеќе >

БРАТСКОТО ДЕРБИ ЗАВРШИ СО ПОБЕДА НА ПОСИЛНИОТ МЕТАЛУРГ

16.04.2014

Металург Јуниор во два дена одигра натпревари со двете најсилни македонски екипи, двете четврт-финалисти на Велукс ЕХФ Лигата на шампионите. На двете им пружи одличен отпор,...

читај повеќе >

ПРВА СЕЗОНСКА ПЛЕЈОФ ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ

12.04.2014

Во натпревар од второто плејоф -коло од домашното првенство, екипата на Металург славеше против екипата на Тинекс Пролет, на теренот на противникот, со резултат 31:17...

читај повеќе >

ВАРДАР ПРО Е НОВИОТ ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

03.06.2013

По три години суверено владеење во македонскиот ракомет, Металург ја загуби титулата во директниот дуел со единствениот конкурент, екипата на Вардар ПРО. Всушност, титулата...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЈА МИНА ПРЕТПОСЛЕДНАТА ПРЕЧКА

29.05.2013

Металург го совлада тимот на Зомимак М, во Струмица, со што успешно ја мина претпоследната пречка на патот до титулата во првенството на Македонија. Поради замена на...

читај повеќе >