РК Металург

МЕТАЛУРГ ГИ ПОЧНУВА ПОДГОТОВКИТЕ

24.07.2013

Металург денеска го почнува подготовките за претстојната сезона. Првиот собир на играчите е закажан за денеска, во 17.30 часот, во салата „Автокоманда“. Ренато Вугринец е...

читај повеќе >

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ТУРНИР “СТРУГА 2013“

19.07.2013

За помалку од месец почнува традиционалниот 41. меѓународен ракометен турнир “Струга 2013“. Седум екипи, поделени во две групи, ќе се борат за престижната титула, која досега...

читај повеќе >

СТИГНАВМЕ ДО 12000 ФБ-ФАНОВИ !

19.07.2013

Стигнавме до бројката од 12.000 фанови на нашиот официјален фејсбук ! Грандиозна бројка, вистинска навивачка армија ! Се гордееме со вас ! Ви благодариме...

читај повеќе >

ЛИНО ЧЕРВАР: ЌЕ НАПРАВИМЕ СЀ ЗА ШТО ПОДОБРО ДА СЕ ПОДГОТВИМЕ ФИЗИЧКИ И ПСИХИЧКИ

18.07.2013

Тренерот на Металург, Лино Червар, генерално е задоволен од изменетиот формат на квалификациите за влез во групната фаза во Лигата на шампионите, кој како единствен...

читај повеќе >

НАШИОТ СПОРТСКИ ПРОТИВНИК – ЕКИПАТА НА ПИК СЕГЕД

17.07.2013

Пик Сегед е вицешампион на Унгарија. Клубот е основан 1961 година, а спонзориран е од унгарската месна индустрија “Пик“. Пик Сегед е освојувач на две шампионски титули од...

читај повеќе >

ПИК СЕГЕД Е НАШАТА ЕДИНСТВЕНА ПРЕЧКА ЗА НАСТАП ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

16.07.2013

ЕХФ реши да го промени форматот на турнирот со вајлд-карта, па, наместо класичен турнир со четири екипи, одреди две двојки кои во меѓусебни мечеви ќе ги дадат патниците во...

читај повеќе >

МАНАСКОВ, ГЕОРГИЕВСКИ И АНГЕЛОВ СЕ ВО ЗАВРШНА ФАЗА НА РЕХАБИЛИТАЦИЈА

12.07.2013

Манасков, Георгиевски и Ангелов поради повреди ја пропуштија завршницата од минатата сезона. На две недели пред почетокот на новата, тие се во завршната фаза од процесот на...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ПРИВРШУВА СО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ТИМОТ

12.07.2013

Металург привршува со реконструкцијата на екипата. Дизајниран е нов тим, кој е комбинација од младост, искуство и квалитет. Екипата ја задржа својата основна сила, а...

читај повеќе >

ДОМАЌИНОТ НА ТУРНИРОТ СО ВАЈЛД-КАРТА ЌЕ СЕ ОДРЕДИ ВО ТЕКОТ НА ИДНАТА НЕДЕЛА

11.07.2013

ЕХФ издаде интересно соопштение во кое најавува дека, поради проблемите со Атлетико Мадрид, ќе доцнат со изборот на домаќинот на турнирот со вајлд-карта. Соопштението е...

читај повеќе >

РАКОМЕТНАТА АКАДЕМИЈА НА МЕТАЛУРГ ГИ ЖНЕЕ УСПЕСИТЕ ОД СВОЈАТА РАБОТА

09.07.2013

Јовиќ: Ова е плод на долгогодишна работа и залагање. Самото преминување на седумте талентирани млади ракометари од Металург јуниор во првиот тим на Металург е голем успех и...

читај повеќе >