Топ Вести

РК Металург

МЕТАЛУРГ УТРЕ ЗАМИНУВА ЗА БРЕСТ

31.01.2013

Утре наутро, со истиот авион со кој патуваат и девојките од ЖРК Металург, Металург заминува за Брест, каде што в недела игра натпревар од распоредот на СЕХА-лига, против...

читај повеќе >

ПРОГЛАСЕНИ СЕ НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСТИ ЗА 2012 ГОДИНА

28.01.2013

Сојузот на спортски федерации на Македонија (ССФМ)и Агенцијата за млади и спорт (АМС) ги прогласија најдобрите спортисти за 2012 година. Нашиот ракометар Наумче Мојсовски во...

читај повеќе >

АЦО ЈОНОВСКИ: ДОБРАТА ОДБРАНА ГО ДОБИВА НАТПРЕВАРОТ

19.01.2013

Аце Јоновски е специјалист за одбрана. Тој е вистински бедем пред голот на македонската репрезентација и на Металург. Особено добро Јоновски игра на ова СП. Заморот, по...

читај повеќе >

ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ: ПРЕКРАСНО Е ЧУВСТВОТО ПО ВЧЕРАШНАТА СРЕДБА

17.01.2013

Гоце Георгиевски е еден од јунаците на вчерашната средба против селекцијата на Русија и е стрелец на израмнувачкиот гол, кој ѝ донесе голема радост на македонската...

читај повеќе >

ФЕЈСБУКОТ НА МЕТАЛУРГ БРОИ 6000 ЧЛЕНОВИ

15.01.2013

Стигнавме до бројката од 6000 фанови на нашиот официјален фејсбук ! Тоа е само почеток !   Можеме многу повеќе ! Бранот на металургоманијата ќе ја преплави нашата земја...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ДЕНЕСКА ПОЧНУВА СО ТРЕНИНЗИТЕ

08.01.2013

По новогодишните и божиќните празници, ракометарите на Металург од денеска продолжуваат со тренинзите во “Автокоманда“. Вчера се врати и тренерот Лино Червар, а на тренинг...

читај повеќе >

СРЕЌЕН БОЖИЌ

06.01.2013

Како што бадниковиот оган се ложи, во Вашиот дом среќа да се множи, нека светла ѕвезда во животот Вас ве води, зашто денес е Божиќ – Христос се роди! Рана зора додека се руди,...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ: ПРЕКУ ТРУДОТ НА МНОГУ ГЕНЕРАЦИИ СТИГНАВМЕ ДО САМИОТ ВРВ

31.12.2012

Претседателе, често ќе прочитаме дека Металург денес го живее својот сон. Има ли тој сон свои корени ? - Секако дека има. Ниту еден клуб не е роден голем.  Секој клуб, па и нашиот...

читај повеќе >

ЛИНО ЧЕРВАР: МАКЕДОНИЈА ЗНАЕ ДА СЕ БОРИ ЗА СВОЈАТА ГОРДОСТ И ДОСТОИНСТВО

30.12.2012

Наставник, новинар, ракометен тренер, светски првак, олимписки шампион, политичар, пратеник, писател... Лино Червар (62). Хрват и Македонец. Роден е во селото Делиќи, со четири...

читај повеќе >

ХРОНОЛОГИЈА НА НАЈВАЖНИТЕ НАСТАНИ ВО 2012-ТА ГОДИНА

29.12.2012

На самиот истек на 2012-та година со право ќе заклучиме дека заминува најуспешната година во историјата на Металург. Безброј настани, мали и големи битки, победи за паметење, но...

читај повеќе >