Топ Вести

ЕХФ го одбра најдобриот ракометар на Европа за месец септември. Топ 5

11.10.2017 12:38
ResourceImage.aspx_resize

ЕХФ го одбра најдобриот ракометар на Европа за месец септември. Се работи за ракометарот на Веспрем Мате Лекај (29), кој во првите четири кола има постигнато 31 гол и засега е трет стрелец во Лигата на шампионите.

Изборот на најдобрите петмина за месец септември изгледа вака:

.

Топ 5:

1. Мате Лекај  (Веспрем)

2. Расмус Лауге  (Фленсбург)

3. Матијас Андерсон  (Фленсбург)

4. Жига Млакар  (Цеље ПЛ)

5. Сандер Сагосен  (ПСЖ)

.

Интересно, сите петмина ракометари настапуваат во екипи кои се дел од групата “Б“ на Лигата на шампионите.

Прочитано 107 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 − 7 =