Топ Вести

Градскиот ривал е наш противник во првото коло од новата сезона во СЕХА-лигата

13.07.2017 21:24
19679111_1032860226816717_6890939028993638255_o

СЕХА-лигата денеска го објави комплетниот распоред на натпреварите за сезона 2017/18. Очекувано, во првото коло не чека големото градско дерби со екипата на Вардар, која е актуелен шампион на лигата. Домаќин на оваа средба е Металург, а истата треба да се игра на 29 или на 30 август во ВИП Арената “Борис Трајковски“.

 

Двојки за првото коло:

Металург – Вардар

Татран Прешов – Брест Мешков

Војводина – Динамо Панчево

Горење Велење – Цеље ПЛ

ППД Загреб – Нексе

 

Во текот на 2017 година ќе се одиграат вкупно 12 кола, додека преостанатите 6 кола ќе се одиграат во 2018 година. Последното коло ќе се одигра на 17 и на 18 март, а фајналфорот оваа година е поместен на 4-6 мај.

 

Натпреварите на Металург:

01 коло, 29./30.08.2017:  Металург – Вардар

02 коло, 05./06.09.2017:  Динамо Панчево – Металург

03 коло, 09./10.09.2017:  Металург – Нексе

04 коло, 19./20.09.2017:  Војводина – Металург

05 коло, 03./04.10.2017:  Металург – ППД Загреб   (алтернативен термин – 10./11.10.2017)

06 коло, 17./18.10.2017:  Металург – Горење Велење

07 коло, 07./08.11.2017:  Брест Мешков – Металург   (алтернативен термин – 14./15.11.2017)

08 коло, 21./22.11.2017:  Металург – Татран Прешов   (алтернативен термин – 28./29.11.2017)

09 коло, 05./06.12.2017:  Цеље ПЛ – Металург

10 коло, 09./10.12.2017:  Вардар – Металург

11 коло, 12./13.12.2017:  Металург – Динамо Панчево

12 коло, 16./17.12.2017:  Нексе – Металург

13 коло, 03./04.02.2018:  Металург – Војводина

14 коло, 13./14.02.2018:  ППД Загреб – Металург   (алтернативен термин – 20./21.02.2018)

15 коло, 27./28.02.2018:  Горење Велење – Металург

16 коло, 06./07.03.2018:  Металург – Мешков Брест   (алтернативен термин – 10./11.03.2018)

17 коло, 13./14.03.2018:  Татран Прешов – Металург

18 коло, 17./18.03.2018:  Металург – Цеље ПЛ

04./05./06.05. СEHA – Гaзпром Лига фајналфор

 

Комплетен распоред за сезона 2017/18 во СЕХА Газпром лигата:

Прочитано 2.183 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 5 = 4