Топ Вести

И официјално: Фајналфорот на СЕХА-лигата ќе се игра во Скопје

08.03.2018 12:54
2624_1458219194

Завршниот турнир на СЕХА-лигата во седмата сезона од ова регионално натпреварување ќе се игра во салата “Јане Сандански“ во Скопје, со што главниот град на Македонија е единствен кој двапати ја доби довербата да организира фајналфор-турнир на СЕХА-лигата.

Досега организатори на завршницата на СЕХА-лигата беа: Загреб, Скопје (вторпат), Вараждин, Нови Сад, Веспрем и Брест.

Фајналфор-турнирот ќе се игра во период од 13 до 15 април, а познати се и сите учесници: Вардар, Загреб, Мешков Брест и Цеље ПЛ. Полуфиналните двојки ќе се знаат по завршувањето на регуларниот дел од натпреварувањето, а ќе се одредат според пласманот, 1-4 и 2-3.

Во досегашните шест сезони, трипати победничкиот пехар го освои Вардар, двапати Веспрем, а еднаш шампион беше и екипата на Загреб. Екипите на Вардар и на Загреб се единствени што настапија на сите досега одиграни завршници во СЕХА-лигата, а ќе бидат дел од фајналфорот и во оваа сезона.

.

Големо задоволство и чест е да објавиме дека 7. издание на Ф4 турнирот повторно ќе биде во Скопје, Македонија. Задоволни сме Ф4 турнирот да биде во Скопје по вторпат, откако Вардар е европски и СЕХА првак. Вардар има долга и успешна ракометна историја и лани освоија сѐ што еден клуб може да освои во една сезона, и сигурни сме дека македонските фанови ќе уживаат во најдобриот ракомет во регионот и дека трибините ќе бидат полни. Ќе дадеме сѐ од себе да го организираме настанот на највисоко ниво и сигурни сме дека тимовите што се натпреваруваат на Ф4 ќе го покажат најдоброто. Нека победи најдобриот“, изјави Синиша Остоиќ, директорот на СЕХА Газпром лигата.

Прочитано 4 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 4 = 10