Комплетни резултати од 8. коло во Лигата на шампионите. Табели

19.11.2017 21:14
19264516_10154860153418666_4777006863536695234_o

Со денешните седум средби, комплетирано е 8. коло на групната фаза на Лигата на шампионите. Денес се случи и едно изненадување изразено со победата на Пик Сегед над Барселона, која сега значително заостана зад Вардар во борбата за првата позиција во групата, позиција со која се прескокнува осминафиналната фаза. Во нашата група, Монпелје извојува висока победа над Чеховски Медведи. Од останатите резултати, Кил успеа да му се реваншира на тимот на Цеље, Нант извојува тешка победа над ППД Загреб, Фленсбург повторно го победи Мешков Брест, Скјерн беше убедлив против Елверум, а Висла Плоцк одигра уште еден лош натпревар и ремизираше со слабиот Кристијанштад.

.

Резултати:

Група “А“:

Вардар – Р.Н.Левен   30:26 (17:13)

Пик Сегед – Барселона   31:28 (16:13)

Нант – ППД Загреб   28:27 (13:12)

Висла Плоцк – Кристијанштад   25:25 (13:13)

Табела:

а

.

Група “Б“:

Киелце – Алборг   28:27 (15:14)

Веспрем – ПСЖ   24:29 (12:12)

Цеље ПЛ – Кил   27:28 (14:15)

Фленсбург – Мешков Брест   37:30 (20:13)

Табела:

б

.

Група “Ц“:

Горење Велење – Динамо Букурешт  33:29 (17:15)

Кадетен Шафхаузен – Адемар Леон  23:24 (10:15)

Скјерн – Елверум   35:25 (16:12)

Табела:

ц

.

Група “Д“:

Бешикташ – Металург   29:32 (15:13)

Мотор Запорожје – Спортинг   32:29 (14:15)

Монпелје – Чеховски Медведи   34:23 (15:11)

Табела:

д

Прочитано 737 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


4 − 3 =