Топ Вести

Металург ги доби противниците во групната фаза од Лигата на шампионите

30.06.2017 21:18
zdrepka_ehf_resize_resize

Во Љубљана заврши извлекувањето на групите за групната фаза на Лигата на шампионите.

Металург сезонава ќе се натпреварува во групата “Д“, во која најсилен противник ќе му биде екипата на Монпелје. Тука се и шампионот на Украина Мотор Запорожје, првакот на Турција Бешикташ, најдобриот тим на Русија Чеховски Медведи и победникот од квалификацискиот турнир на кој учествуваат Спортинг Лисабон, Татран Прешов, Кокс и Алпла Хард.

 

Изглед на групите:

Група “А“:  Барселона, Вардар, Р.Н.Левен, Висла Плоцк, Пик Сегед, Загреб, Кристијанштад и Нант

Група “Б“:  Веспрем, Киелце, ПСЖ, Брест Мешков, Цеље ПЛ, Алборг, Фленсбург и Кил

Група “Ц“:  Адемар Леон, Скјерн, Горење Велење, Кадетен, Динамо Букурешт и Елверум

Група “Д“:  Металург, Мотор Запорожје, Монпелје, Бешикташ, Чеховски Медведи и Квалификант

 

Извлечени се и групите во женската Лига на шампионите:

Група “А“:  ЦСМ Букурешт, Никобинг, Крим Меркатор и Вистал Гдиња

Група “Б“:  Ѓер, Ростов-Дон, Мидтјиланд и Брест Бретања

Група “Ц“:  Вардар, Ларвик, ФТЦ и Квалификант 2

Група “Д“:  Будуќност, Метц, Битигхајм и Квалификант 1

Прочитано 7.865 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 + = 12