Топ Вести

Начевски и Николов ќе судат на ЕП 2018 во Хрватска

25.10.2017 19:45
Kiel, 21. April 2013. Der THW Kiel (wei�) trifft im Hinspiel des Viertelfinales der VELUX EHF Champions League auf  MKB Veszprem (rot) aus Ungarn.

Die Schiedsrichter Gjorgji Nachevski (links) und Slave Nikolov stehen nebeneinander auf dem Spielfeld.

Најдобрите македонски судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, ќе бидат дел од 12-те судиски двојки кои ќе ги судат натпреварите од ЕП 2018, кое ќе се игра во Хрватска.

.

Еве ги судиите што ќе ја делат правдата во Хрватска:

Андреј Гушко и Серхеј Репкин (Белорусија)

Матија Губина и Борис Милошевиќ (Хрватска)

Вацлав Корачек и Јиржи Новотни (Чешка)

Мартин Гјединг и Мадс Хансен (Данска)

Оскар Ралуј и Анхел Сабросо (Шпанија)

Стеван Пишон и Лорен Ревере (Франција)

Ларс Гајпел и Маркус Хелбиг (Германија)

Ваидас Мазеика и Миндаугас Гателис (Литванија)

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов (Македонија)

Дуарте Сантош и Рикардо Фонсека (Португалија)

Сорин Лорентиу Дину и Костантин Дину (Романија)

Евгениј Зотин и Николај Володков (Русија)

.

ЕП во Хрватска ќе се игра од 12 до 18 јануари 2018 година, а Македонија ќе биде дел од тешката група “Ц“, заедно со селекциите на Германија, Црна Гора и на Словенија. Натпреварите од оваа група ќе се играат во “Арената Загреб“ во Загреб, која има капацитет од 15200 места и е најголема во Хрватска. Во следната фаза, која ќе се игра во Вараждин, ќе се пласираат првите три селекции од секоја група.

 

Прочитано 186 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 7 = 15