Селекторот Дидие Динар го објави конечниот список на Франција за ЕП во Хрватска

08.01.2018 12:20
DINART-Didier-France-070118-3484

Селекторот на двократниот олимписки шампион, шесткратниот светски шампион и трикратниот европски шампион Франција, Дидие Динар, го објави конечниот список на ракометари со кои ќе настапи на ЕП во Хрватска.

.

Конечниот список на селекторот Дидие Динар:

Голмани: Винсент Жерар (Монпелје) и Сирил Димулин (Нант).
Леви крила: Михаел Гигу (Монпелје) и Рафаел Кошето (Сент Рафаел).
Леви бекови: Тимотеј Нгуесан (Барселона).
Средни бекови: Никола Карабатиќ (ПСЖ), Кентин  Мае (Фленсбург) и Николас Клер (Нант).
Десни бекови: Недим Ремили(ПСЖ), Валентин Порт (Монпелје), Дика Мем (Барселона) и Адриен Дипанда (Сент Рафаел).
Десни крила: Лук Абало (ПСЖ)
Пикери: Бенџамин Афгур (Монпелје), Николас Турнат (Нант) и Седрик Сораиндо (Барселона).
Резерви: Лука Карабатиќ (ПСЖ) и Ромаин Лагард (Нант).

.

Франција е дел од релативно најлесната група “Д“, во која ќе настапат и селекциите на Белорусија, Норвешка и Австрија.

Прочитано 1.255 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 2 = 4