Архива

Избери месец и година:

Резултати од 5. коло на квалификациите за ЕП 2020. Табели

14.06.2019

Одиграно е комплетното петто коло од квалификациите за пласман на ЕП 2020. Македонија во ова коло извојува тешка, но доволна, победа на гостувањето кај селекцијата на Турција....

читај повеќе >

Познати се клубовите што побараа вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите

13.06.2019

ЕХФ ги објави имињата на клубовите што побараа вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите. Конкуренцијата е силна: Металург – Македонија Еурофарм Работник –...

читај повеќе >

(Видео) Чудесната одбрана на Митревски, која не спаси од поделба на бодовите

12.06.2019

Во својот последен напад, репрезентативците на Турција не дојдоа во позиција да постигнат гол од игра, но добија шанса да дојдат до бод со слободен удар по истек на...

читај повеќе >

Исланд се спаси од пораз против Грција и ја остави Македонија осамена на чело на табелата

12.06.2019

Во вториот денешен натпревар од нашата група се случи изненадување, повторно во режија на Грција. Фаворитот Исланд се спаси од пораз со погодок во последната секунда. На само...

читај повеќе >

Македонија се намачи, но сепак се враќа со победа

12.06.2019

Во Ескишехир денеска се одигра натпревар од претпоследното коло на квалификациите за пласман на ЕП 2020, во кој Македонија оствари тешка победа против селекцијата на Турција....

читај повеќе >

РК Металург повторно аплицира за вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите

11.06.2019

РК Металург ја извести РФМ дека ќе аплицира за добивање на вајлд-карта, која обезбедува место во Лигата на шампионите. Крајниот рок за аплицирање истекува утре. Со тоа нашиот...

читај повеќе >

Информација за членовите на Академија Металург

11.06.2019

Се информираат сите членови на Академија Металург дека поради објективни технички проблеми се одложуваат селективните тренинзи за формирање на нови селекции, кои беа...

читај повеќе >

Дамир Стојановиќ е новиот шеф на стручниот штаб на Металург

10.06.2019

Дамир Стојановиќ е новиот тренер кој во наредната сезона ќе го предводи ракометниот клуб Металург од Скопје. Тој ќе има за задача, како шеф на стручниот штаб и главен...

читај повеќе >

Познато е со кои ракометари Македонија ќе и се спротистави на Турција

10.06.2019

Пред утрешното заминување за Турција, селекторот Данило Брестовац се определи со кои ракометари ќе му се спротистави на домаќинот. Од списокот на кандидати за овој...

читај повеќе >

РК Работнички е последниот патник во македонската Суперлига

09.06.2019

Во бараж натпреварот одигран во неутралното Неготино, Работнички ја совлада екипата на Прилеп и обезбеди настап во македонската Суперлига. Работнички немаше поголеми...

читај повеќе >