Архива

Избери месец и година:

ПРОГЛАСЕНИ СЕ НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСТИ ЗА 2012 ГОДИНА

28.01.2013

Сојузот на спортски федерации на Македонија (ССФМ)и Агенцијата за млади и спорт (АМС) ги прогласија најдобрите спортисти за 2012 година. Нашиот ракометар Наумче Мојсовски во...

читај повеќе >

ПРИМОЖ ПРОШТ НОВ ЧЛЕН НА ЕКИПАТА НА ГЕПИНГЕН

28.01.2013

Репрезентативниот голман на Словенија, Примож Прошт, е нов член на екипата на Гепинген во која настапува и поранешниот ракометар на Металург, Жарко Марковиќ. Прошт (30), по...

читај повеќе >

ДАРКО СТАНИЌ Е ВТОР ПО ОДБРАНЕТИ ПЕНАЛИ

27.01.2013

Голманот на Металург, Дарко Станиќ, немаше многу можности да го покаже својот талент на СП 2013. Неговата репрезентација одигра лошо во најважните натпревари, а Дарко го мачеше...

читај повеќе >

ЗОШТО ЛАНДИН ДА Е ПОДОБАР ОД АЛИЛОВИЌ ?

27.01.2013

Изборите на најдобрите ракометари често ги следат контраверзи и тие често не се ниту правилни ниту чесни. На пример, Никлас Ландин е одличен голман, но Мирко Алиловиќ покажа...

читај повеќе >

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН НА РЕПРЕЗЕНТАЦИИТЕ НА СП 2013

27.01.2013

Одреден е и конечниот пласман на 24-те репрезентации, што учествуваа на СП 2013 во...

читај повеќе >

КОНЕЧНА ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ НА СП 2013

27.01.2013

Конечната листа на стрелците на СП 2013 изгледа вака: Место Име Селекција Голови Шутеви % Натпревари 1 Aндерс Егерт Данска 52 60 86% 8 2 Иван...

читај повеќе >

ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СП 2013 ВО ШПАНИЈА

27.01.2013

Прогласени се најдобрите ракометари на СП 2013. Можеби не сосема заслужено, имајќи ја в предвид денешната финална средба, во идеалниот тим се најдоа двајца Данци, а Микел Хансен...

читај повеќе >

ДАНСКА СИ ГО ПРОКОЦКА СВОЕТО РЕНОМЕ

27.01.2013

Љубителите на ракометот останаа разочарани од денешната финална средба на СП 2013. Очекувањата дека ќе гледаме израмнет и интересен натпревар спласнаа веќе во првите минути....

читај повеќе >

КАКО ИЗГЛЕДААТ ЗЛАТНИТЕ МЕДАЛИ НА СП 2013

27.01.2013

За оние љубопитните, најдовме фотографија на која што е прикажан изгледот на златните медали на СП 2013...

читај повеќе >

ДАНСКА ЛЕКЦИЈА ЗА ХРВАТСКА.

25.01.2013

Данска и одржа вистинска ракометна лекција на фаворизираните Хрвати, кои одиграа еден од своите најлоши натпревари. Дводневната еуфорија, по победата над Франција, заврши со...

читај повеќе >