Архива

Избери месец и година:

ХУАН КАРЛОС ПАСТОР Е НОВ ТРЕНЕР НА ПИК СЕГЕД

14.01.2013

По 18 години поминати во Валјадолид, Хуан Карлос Пастор ја промени средината и потпиша двегодишен договор со екипата на Пик Сегед, со можност за дополнителни две години....

читај повеќе >

ВТОРА ПОБЕДА НА МАКЕДОНИЈА

13.01.2013

Македонската репрезентација го доби и вториот натпревар на СП во Шпанија. Победена е селекцијата на Катар, со резултат 34:30 (21:13). Со оваа победа нашите ракометари, со голема...

читај повеќе >

КОИ ТЕЛЕВИЗИСКИ КАНАЛИ ГО ПРЕНЕСУВААТ СП 2013 ВО ШПАНИЈА

12.01.2013

Светското првенство во ракомет е голем медиумски настан кој го пренесуваат многубројни телевизиски канали од целиот свет. Телевизиски канали: . Белорусија – Belarus...

читај повеќе >

ОД СТРУЧЕН АГОЛ.

12.01.2013

Преземено од весникот “Нова Македонија“       Го­ран Ѓор­го­но­ски       Чи­ле е про­тив­ник по ме­ра за прв меч на СП. Ако мо­жев­ме да из­би­ра­ме со ко­го би са­ка­ле...

читај повеќе >

СВЕТСКИ АСОВИ ШТО ЌЕ ГО ПРОПУШТАТ СП -2013

11.01.2013

Поради своите години, поради формата или поради повредите многу асови ќе го пропуштат СП -2013 во Шпанија. Унгарија ќе настапи без Фазекаш, Илјеш, Перез, Лалушка и...

читај повеќе >

НОВ ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК. АНАЛИЗА НА ГРУПАТА Б

11.01.2013

Преземено од весникот “Нова Македонија“. Го­ран Ѓор­го­но­ски На пра­гот сме на уште ед­но свет­ско пр­венс­тво, тре­то по ред. Ма­ке­дон­ски­от ра­ко­мет е пред нов...

читај повеќе >

КИЛ НАЈДЕ ЗАМЕНА ЗА ТИЕРИ ОМЕЈЕР

11.01.2013

Кил најде замена за најдобриот голман на светот, Тиери Омејер, кој на крајот на сезоната заминува во Монпелје. Негова замена ќе биде шведскиот репрезентативец Јохан...

читај повеќе >

СПОРЕД “ХАНДБАЛ ПЛАНЕТ“ МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ПЛАСИРА НА 14. МЕСТО НА СП 2013 ВО ШПАНИЈА

09.01.2013

Пред самиот почеток на СП во Шпанија се појавија и првите прогнози за конечниот пласман на учесниците. Една од првите прогнози доаѓа од реномираниот ракометен портал...

читај повеќе >

ДОСЕГАШНИ УЧЕСТВА НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА

09.01.2013

Од 24 селекции, што учествуваат на СП 2013 во Шпанија, најмногу досегашни учества има Германија (20), а единствен дебитант е репрезентацијата на Црна Гора. Данска е двоен европски...

читај повеќе >