Архива

Избери месец и година:

ШТЕТА, МАЛКУ НЕДОСТИГАШЕ ЗА УСПЕХ

05.01.2013

Македонија е поразена на пријателскиот натпревар со селекцијата на Србија. Резултатот од средбата е 26:25, полувреме 13:13. Целосно рамноправен натпревар, во кој двете селекции...

читај повеќе >

ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО ГРУПАТА “Б“ (МАКЕДОНИЈА) ВКРСТУВА СО ГРУПАТА “А“

05.01.2013

Репрезентацијата на Македонија не би требало да има проблем со пласман во осминафиналето на СП-2013. Присуството на селекциите на Чиле и на Катар во нашата група и нивниот...

читај повеќе >

КАКО 24 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ ОБЕЗБЕДИЈА УЧЕСТВО НА СП-2013 ВО ШПАНИЈА

05.01.2013

На СП-2013 учествуваат 24 национални селекции од сите континенти. Секоја од нив своето место го обезбеди со учеството на континенталните шампионати и со пласманот на нив или со...

читај повеќе >

МАКЕДОНИЈА ПОДОБРА ОД ЕГИПЕТ

04.01.2013

Македонската ракометна репрезентација ја извојува својата втора победа во подготовките за СП-2013 во Шпанија. Совладана е репрезентацијата на Египет, во натпревар кој долго...

читај повеќе >

ТАТРАН ПРЕШОВ СО НОВ ТРЕНЕР

04.01.2013

Ѓорѓе Рашиќ повеќе не е тренер на Татран Прешов. На неговото место дојде поранешниот играч на Татран, Роман Ламач. Според сопственикот на Татран, Мирослав Шмелиар, причината...

читај повеќе >

ИГОР ВОРИ И ФАХРУДИН МЕЛИЌ ПОТПИШАА ЗА ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

04.01.2013

Пари Сен Жермен ги реализира своите најавени желби околу ангажманот на Игор Вори и Фахрудин Мелиќ. Двајцата потпишаа двегодишни договори со францускиот супертим, а ќе му се...

читај повеќе >

ПЕСНАТА “7 МЕТРИ“ ОД ГРУПАТА КЛОИ Е ИЗБРАНА ЗА ОФИЦИЈАЛНА ПЕСНА НА СП-2013 ВО ШПАНИЈА

04.01.2013

Пред почетокот на СП-2013 во Шпанија, одредена е и официјалната песна на првенството. Насловот на песната е “7 метри“ (“Siete metros“), а ја изведува групата Клои. Песната е дел од...

читај повеќе >

ТОП-30 БУЏЕТИ НА КЛУБОВИТЕ ОД ГЕРМАНИЈА, ШПАНИЈА И ОД ФРАНЦИЈА

03.01.2013

Реномираниот ракометен портал “Хандбал-ворд.ком“ ги истражуваше буџетите во трите најсилни ракометни лиги во Европа, германската, француската и шпанската. Порталот, иако...

читај повеќе >

УШТЕ ЕДНО ПОНИЖУВАЊЕ: КАРАБАТИЌ ОСТАНА И БЕЗ ОРДЕНОТ “ЛЕГИЈА НА ЧЕСТА“

03.01.2013

Никола Карабатиќ доживеа уште едно големо понижување, кога беше прескокнат при доделувањето на орденот “Легија на Честа“. Орденот го доделува претседателот на Франција, а...

читај повеќе >