БАРСЕЛОНА Е ПОСЕБНО НЕМИЛОСРДНА НА ДОМАШЕН ТЕРЕН

10.10.2013 17:56
Fa13_FB_ClubKits_Barca_Replica_Home_CREST_0234_20010_600_429_resize

za tekst

В сабота Металург ќе се сретне со најдобрата ракометна екипа на сите времиња, Барселона. Нашиот тим, покрај другото, ќе се бори и против традицијата, која вели дека Барселона има исклучително висок процент на добиени средби на домашен терен.

Од 1995 година, Барселона одигра 104 домашни средби во Лигата на шампионите и доби дури 94 (90 %) од нив. Осумпати Барселона претпе пораз (8 %), а двапати играше нерешено (2 %). Кил е единствената екипа која во неколку наврати, 3, извојува победа во Барселона.

Порази:

1996/97 :  Барселона – Цеље П.Л.  22:26

2007/08:  Барселона – Пик Сегед  28:32

2008/09:  Барселона – Кил  27:31

2008/09:  Барселона – Сиудад Реал  28:31FCB.svg

2008/09:  Барселона – Кил  27:31

2009/10:  Барселона – Кил  27:30

2010/11:  Барселона – Р.Н.Ловен  30:31

2011/12:  Барселона – Загреб  29:30

Нерешени средби:

2003/04:  Барселона – Хаукар  27:27

2010/11:  Барселона – Киелце  28:28

—————————————————————————————————————————————————————————————————————

Барселона е клуб со најмногу освоени титули меѓу европските ракометни клубови. Во разни конкуренции гигантот од Каталонија освои дури 114 титули, од кои 20 интернационални. Бројот на освоени турнири е неколкупати поголем, но ја немаме потребната информација.

Лига на шампионите:  8

ИХФ Супер Глоуб:  1

ЕХФ Куп на победници на купови:  5

ЕХФ Куп:  1

ЕХФ Трофеј на шампиони:  5

Асобал:  12

Шпански кралски куп:  17barcelona_resize

Шпански Суперкуп:  16

Асобал лига куп:  8

Првенство на Шпанија:  5

Првенство на Каталонија:  12

Каталонска лига:  12

Пиринејска лига:  12

fc-barcelona-mes-que-un-club-e1347433827539_resize

Прочитано 1.165 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


1 + = 3