БУЏЕТИТЕ НА ЕКИПИТЕ УЧЕСНИЦИ ВО ТОП 16. ВИДЕТЕ СО КОГО СМЕ ВО ДРУШТВО

28.02.2012 15:17
images161

Еден од параметрите кој ја определува моќта на некоја екипа е нејзиниот буџет. Најсилните екипи во светот се истовремено и најбогати. Финансиската моќ им дава можност во своите редови да ги доведат најдобрите ракометари, да им дадат највисоки плати и да им обезбедат најдобри услови за работа.

Во Лига на шампиони се натпреваруваат најдобрите и најмоќните. Во тоа друштво, Металург е вистинско финансиско џуџе, и токму тоа ја дига цената на нашиот успех.

Еве ги буџетите на екипите кои влегоа во Топ 16:

01. Копенхаген             13.300.000 евра  (планиран буџет за сезона 2012/13)

02. Кил                           9.500.000

03. Барселона                 9.000.000

04. Хамбург                    9.000.000

05. Монпеље                   6.700.000

06. Атлетико Мадрид        6.500.000

07. Киелце                      6.000.000

08. Савехоф                    5.400.000  (машка и женска екипа заедно)

09. Фуксе Берлин            4.700.000

10. Висла Плоцк              3.800.000

11. Загреб                       3.500.000

12. Веспрем                    3.500.000

13. Адемар Леон              3.200.000

14. Цимос Копер              2.700.000

15. Кадетен Шафхаузен     2.500.000

16. Металург                    1.500.000

Прочитано 2.388 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


6 + = 13