Времеплов

ПРЕМИЕРНА ШАМПИОНСКА ТИТУЛА ЗА РАКОМЕТАРИТЕ НА МЕТАЛУРГ

01.11.2013

Враќањето на Милан Чоровиќ во тимот на Металург не потсети на настаните од 2006 година, кога Металург ја освои првата титула во првенството на Македонија. Во мајсторката од...

читај повеќе >

КНИГАТА НА НИКОЛА БОГДАНОВСКИ – КОЛЕ

27.01.2013

Книгата на Коле е  оставштината на Никола Богдановски Коле, оснивачот, играчот, а потоа и долгогодишниот тренер на Металург, човек кој  што целиот свој живот му го посвети на...

читај повеќе >

НИКОЛА БОГДАНОВСКИ – КОЛЕ, ТАТКОТО НА МЕТАЛУРГ

20.06.2012

Изминаа 40 години од кога во далечната 1971 година во рамките на Рудници и железaрница во Скопје некако незабележливо беше формирана ракометна секција, која подоцна прерасна во...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ – ГРАНОЉЕРС, ДУЕЛ ОД 1/8 ФИНАЛЕ НА КУПОТ НА ЕХФ ВО 2008 ГОДИНА

29.04.2012

Сезоната 2007/8, засега, е една од двете наши најуспешни сезони во европските натпреварувања. Тогаш, стигнавме до 1/4 финале во ЕХФ Купот. Стартувавме од 2-то коло во кое го...

читај повеќе >

ЗИМСКО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО СЕЗОНАТА 1983/4 ГОДИНА

01.02.2012

11-тото зимско првенство на Македонија, Металург го освои победувајки ги сите свои противници, најпрво во својата втора група, а потоа и во дуелите со победниците на групите....

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ

19.01.2012

Ристо Чокрев е нашата најголема клупска легенда. Во Металург влезе во 1973 година, со неполни 15 години, и остана, до овој момент, цели 38 години. Почна во легендарната младинска...

читај повеќе >

КРСТО ПЕТРУШЕВСКИ

19.01.2012

Крсто Петрушевски е една од двете наши најголеми легенди и е најстариот, денес се уште активен, член на Металург. Крле влезе во Металург во далечната 1972 година како младинец и...

читај повеќе >

НАТПРЕВАР ЗА РИПЛИ

14.01.2012

Во 1983 година, во рамките на Втора сојузна лига – Југ, во 13 коло се сретнаа екипите на Пелистер и Металург. Пелистер во првите 12 кола постигна исто толку победи и обезбеди влез...

читај повеќе >

ЖЕЛЕЗАРНИЦА 82’

13.01.2012

Во 1982 година, на традиционалниот турнир на Металург, настапија прволигашите Дубочица од Лесковац и Железничар од Ниш, како и екипите на Металург, Вардар, Пелистер и Пролет....

читај повеќе >

СЕЗОНА 1981/82 ЛОШ ПОЧЕТОК НА МЕТАЛУРГ

06.01.2012

И покрај многуте засилувања (Ванчо Јовановски, Русмир и  Груевски), Металург лошо ја почна сезоната во новоформираната Прва “Б“ лига-Југ. Во воведните две кола доживеа два...

читај повеќе >