Времеплов

1993 ГОД. МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА СЕ ВОЈУВАА ЗА ИЗЛЕЗ ВО ЕВРОПА

25.12.2011

Во 1993 година Металург и Вардар Ватростална одиграа плеј-оф двомеч за третото место кое обезбедуваше излез во Европа. Првиот натпревар се одигра во салата “Расадник“ пред...

читај повеќе >

ВО 1992 ГОДИНА МЕТАЛУРГ ДОБИ НОВ СПОНЗОР – “ОГНОМАК“

25.12.2011

Нов спонзор на Металург стана ПП “Огномак“ од Скопје, претпријатие за производство на опрема за заштита. Потпишан е двегодишен договор за спонзорство, кое подразбира...

читај повеќе >

ИНФАРКТ НАТПРЕВАР СО РАБОТНИЧКИ

16.12.2011

Во сезоната 1980/81, првата наша сезона во 2 Сојузна лига Југ, Металург одигра драматичен натпревар со екипата на Работнички кој тогаш настапувал со својот легендарен состав, со...

читај повеќе >

МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР “ИВАН ТОМОВСКИ“ 1981 Г.

16.12.2011

Во 1981 година, Металург настапи на меморијалниот турнир “Иван Томовски“. Покрај Металург, учествувааи екипите на Работнички, Тутунски Комбинат, и Вечерње новости. Во првото...

читај повеќе >

ИНТЕРЕСНО СО СТРУГА

15.12.2011

Во 1977 година, натпреварувајки се во Македонската лига, Металург одигра несекојдневен натпревар со екипата на Струга. Натпреварот заврши со резултат 30:27 за Металург. Беа...

читај повеќе >

ВАРДАР – МЕТАЛУРГ 14:17 (6:8)

12.12.2011

МЕТАЛУРГ ИЗНЕНАДИ. Во 1980 година, во рамките на 6 Зимско првенство на Македонија, во финалната средба, Вардар загуби од Металург со резултат 14:17  (6:8). Тогаш, многу поискусниот,...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ – ВАРДАР 25:22 (11:10)

11.12.2011

“МЕТАЛУРЗИТЕ“ КАКО ТАЈФУН. Во 1981 година, Металург, фантастично стартуваше во 2 Сојузна лига Југ. По 7 одиграни кола, Металург, прокнижа 5 победи и само 2 порази. Во едно...

читај повеќе >

ВТОРОЛИГАШКОТО ИСКУСТВО НА МЕТАЛУРГ

09.12.2011

Како што е познато, Металург во 2-та Сојузна лига Југ, влезе во далечната 1980/81 година. Од тогаш па се до распаѓањето на заедничката држава, Металург се натпреварува во таа лига....

читај повеќе >

ПРВА ВТОРОЛИГАШКА ПОБЕДА

08.12.2011

Ќе остане забележано дека во првиот натпревар на Металург, во 2 Сојузна лига Југ, остварена е и првата победа. Совладана е екипата на белградски Партизан со резултат 20:18 ...

читај повеќе >

ТРАЈЧЕВСКИ ЗОРАН-СТАМПИ И МАНЕВСКИ ЃОРГИ-МАНЏУК

04.12.2011

Манџукот и Стампи, се ракометари од 80-те години. Кој ги познавал, знае дека тоа се луѓе кои на свој начин создаваа историја. И двајцата се од Железара, и двајцата беа толку...

читај повеќе >