Времеплов

“ЖЕЛЕЗАРА 80“ И “КАЛЕ 80“

04.12.2011

Во периодот од 22 до 25 август 1980 година, Металург учествуваше на два турнира. Од 22 до 23.8.1980 година, Металург настапи на својот турнир “Железара 80“. Првиот ден, Металург, доживеа...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ВЛЕЗЕ ВО 2 ЈУГОСЛОВЕНСКА ЛИГА

03.12.2011

Сезоната 1979/80, по многу нешта, е најдобра во постарата историја на Металург. Таа сезона ќе биде запаметена по невидената трка меѓу Металург и Пролет. Екипата на Пролет по...

читај повеќе >

ТУРНИР “КУП НА КАРПАТИ“ 1980 Г.

03.12.2011

На 28,29 и 30 март 1980 година Металург учествува на турнирот “Куп на Карпати“, во романскиот град Крајова. По три дена борби, нашиот клуб го освои 2 место, со 3 победи, и по едно реми...

читај повеќе >

АНДРЕЈА ПРОДАНОВ, МАЛИОТ

02.12.2011

Андреа Проданов е уникатна личност во клупската историја на Металург. Член е на прочуениот јуниорски тим на Крешо, во Металург е од 1973 година а, освен за јуниорскиот,...

читај повеќе >

СМЕНА НА ГЕНЕРАЦИИ ВО МЕТАЛУРГ

02.12.2011

Во 1976 година, со заминувањето на искусните Јаковлевски, Шандовски, Георгиевски и Петковски, Металург изврши целосна генерациска промена во својот состав. Од оснивачкиот...

читај повеќе >

ЗИМСКО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО СЕЗОНА 1979/1980 ГОДИНА

02.12.2011

Зимското првенство во 1980 година, Металург го освои без загубен бод. Победени се сите 6 противници и тоа: Југ - Металург  18:24 Металург - Работнички ветерани   22.20 Драчево -...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ – ПАРТИЗАН КИЧЕВО 32:14

01.12.2011

На 18 септември 1977 година, во рамките на 1 Македонска лига,  Металург извојува блескава победа над, тогаш силниот, Партизан од Кичево. Полетарците на Металург, ја декласираа...

читај повеќе >

ХАЏИЕВСКИ ЃОКО

01.12.2011

Металург, својата сила ја влечеше од огромното пријателство кое владееше во екипата и околу нејзе. Тогаш се создаваа доживотни пријателства, какви што денес се скоро...

читај повеќе >

РАКОВОДНИ ТЕЛА

01.12.2011

Во тетратката на Коле наоѓаме дека, во 1972 година, претседател на РК Металург е Серафимов Глигор, а членови на управа се другарите: Гулевски Миќо, Макревски Насте, Пустина...

читај повеќе >

СЕЗОНА 1977/8

01.12.2011

Овче Поле - Металург 16:16 За Металург настапија: Томовски, Василевски 1, Митевски 5, Проданов 1, Симе Јосифовски 4, Б.Јосифовски, Маневски, Пејковски 2, Хаџиевски, Ниневски 3,...

читај повеќе >