Клуб

ВАНЧО ДИМОВСКИ ДЕНЕС ПОЛНИ 34 ГОДИНИ

04.04.2013

Капитенот на Металург и долгогодишен репрезентативец на Македонија, Ванчо Димовски, денеска го слави својот 33 роденден. Од се срце му го честитаме личниот празник и му...

читај повеќе >

ПЕТАР АНГЕЛОВ ДЕНЕС ПОЛНИ 35 ГОДИНИ

08.03.2013

Голманот на Металург, Петар Ангелов, денеска полни 35 години. На Ангелов му посакуваме долг и среќен живот, здравје и многу спортски...

читај повеќе >

ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ ДЕНЕСКА СЛАВИ РОДЕНДЕН

12.02.2013

Десното крило на Металург, Гоце Георгиевски, денеска го слави својот 25. роденден. На Гоце му посакуваме долг и среќен живот исполнет со спортски...

читај повеќе >

МИТЕ СТОИЛОВ ДЕНЕСКА СЛАВИ РОДЕНДЕН

04.02.2013

Десниот бек на Металург, Мите Стоилов, денеска го слави својот 29 роденден. Металург му го честита личниот празник и му посакува добро здравје, среќа во животот и нови спортски...

читај повеќе >

ИСТОРИЈАТ НА РК МЕТАЛУРГ

01.02.2013

РК Металург, од Скопје, е македонски ракометен клуб кој се натпреварува во VIP Супер Машка лига. Формиран е во 1971 година под патронат на Скопската Железарница.Тогаш се роди...

читај повеќе >

ИСТОРИЈА НА РАКОМЕТОТ

01.02.2013

Ракометот, во неговиот денешен изглед, го измислија  данските фудбалери на преминот од ХIХ и ХХ век, како замена за фудбалот во зимскиот период. За разлика од фудбалот, новата...

читај повеќе >

КНИГАТА НА НИКОЛА БОГДАНОВСКИ – КОЛЕ

27.01.2013

Книгата на Коле е  оставштината на Никола Богдановски Коле, оснивачот, играчот, а потоа и долгогодишниот тренер на Металург, човек кој  што целиот свој живот му го посвети на...

читај повеќе >

ДЕНЕС Е РОДЕНДЕН НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МЕТАЛУРГ РИСТО ЧОКРЕВ

30.12.2012

Претседателот на Металург, Ристо Чокрев, денеска слави роденден. Металург од се срце му го честита личниот празник и му посакува добро здравје, многу среќа во животот, и уште...

читај повеќе >

АЦЕ ЈОНОВСКИ ДЕНЕС ПОЛНИ 32 ГОДИНИ

29.12.2012

Левиот бек на Металург и на македонската репрезентација, Аце Јоновски, денеска полни 32 години. Од срце му го честитаме личниот празник и му посакуваме челично здравје, среќа и...

читај повеќе >

ЛЕВКО НАУМОВСКИ ДОБИ СИН

23.12.2012

Наташа и Левко Наумовски ги живеат најсреќните денови од својот живот. Во петокот тие го добија својот првенец, прекрасниот син Марко. На малиот Марко му посакуваме долг и...

читај повеќе >