Клуб

ПЕТАР АНГЕЛОВ СЛАВИ РОДЕНДЕН

08.03.2012

Голманот на Металург и македонската репрезентација, Петар Ангелов, денес го слави својот 35 роденден. На Ангелов му посакуваме цврсто здравје, многу среќа и спортски...

читај повеќе >

ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ – ЏОМБА ДЕНЕС ПОЛНИ 25 ГОДИНИ

12.02.2012

Десното крило на Металург Гоце Георгиевски - Џомба денес полни 25 години. Гоце е дете на Металург, од овде потекна и овде ја помина својата досегашна спортска кариера. На...

читај повеќе >

МИЛАДИН КОЗЛИНА НАПОЛНИ 29 ГОДИНИ

11.02.2012

Левиот бек на Металург, Миладин Козлина, денес полни 29 години. На денот кога во Копер нашите момци ќе водат пресудна битка со екипата на Цимос Копер, на Козлина му посакуваме...

читај повеќе >

МЛАДЕН РАКЧЕВИЌ НАПОЛНИ 30 ГОДИНИ

10.02.2012

Нашиот пикер Младен Ракчевиќ денес наполни 30 години. Младен со своите игри остави длабок белег во нашиот клуб. Ракчевиќ во моментот ја санира повредата добиена на мечот со...

читај повеќе >

МИТЕ СТОИЛОВ НАПОЛНИ 29 ГОДИНИ

04.02.2012

Својот 29-ти роденден денес го слави Мите Стоилов. Десниот бек и дефанзивец на Металург е еден од столбовите на нашата одбрана. На Мите му посакуваме среќа, радост и...

читај повеќе >

ЗЛАТКО МОЈСОСКИ ДЕНЕС СЕ ЖЕНИ

04.02.2012

Десното крило на Металург и македонската репрезентација Златко Мојсоски од денес не е веќе ерген. Струга е местото каде Златко ќе го каже своето судбоносно ДА. На свадбата на...

читај повеќе >

ЗИМСКО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО СЕЗОНАТА 1983/4 ГОДИНА

01.02.2012

11-тото зимско првенство на Македонија, Металург го освои победувајки ги сите свои противници, најпрво во својата втора група, а потоа и во дуелите со победниците на групите....

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ

19.01.2012

Ристо Чокрев е нашата најголема клупска легенда. Во Металург влезе во 1973 година, со неполни 15 години, и остана, до овој момент, цели 38 години. Почна во легендарната младинска...

читај повеќе >

КРСТО ПЕТРУШЕВСКИ

19.01.2012

Крсто Петрушевски е една од двете наши најголеми легенди и е најстариот, денес се уште активен, член на Металург. Крле влезе во Металург во далечната 1972 година како младинец и...

читај повеќе >

НАТПРЕВАР ЗА РИПЛИ

14.01.2012

Во 1983 година, во рамките на Втора сојузна лига – Југ, во 13 коло се сретнаа екипите на Пелистер и Металург. Пелистер во првите 12 кола постигна исто толку победи и обезбеди влез...

читај повеќе >