Клуб

1981 ГОДИНА, ЗБОГУМ НА ОТВОРЕНИТЕ ИГРАЛИШТА

02.01.2012

Со формирањето на Првата “Б“ југословенска лига, беа направени и неколку измени. Најзначајната од нив беше одлуката сите натпревари да се играат во сали. За наша среќа, таква...

читај повеќе >

1981 ГОДИНА – “ЖЕЛЕЗАРНИЦА 81“

02.01.2012

Четвртото издание, на веќе традиционалниот турнир, беше посветено на 10-тата годишница од постоењето на клубот. Се одржа на 22 и 23 август, во исклучително силна конкуренција....

читај повеќе >

1981 ГОДИНА – ПРВА “Б“ ЛИГА

02.01.2012

Во 1981 година дојде до реорганизација на лигите во југословенскиот ракомет. Некогашната Втора лига - Југ, додатно засилена, се преименува во Прва лига “Б“. Металург, кој...

читај повеќе >

СРЕЌНИ НОВОГОДИШНИ ПРАЗНИЦИ

31.12.2011

На крајот сме на една прекрасна година која ни донесе многу радосни моменти, големи победи и целосна меѓународна афирмација. Успеси до кои дојдовме со многу труд и реки...

читај повеќе >

ВИСТИНСКА АНЕГДОТА

31.12.2011

Приказната ми ја раскажа Зоки Цветановски. Во 1971 година, на турнирот на Пролет, покојниот Никола Богдановски донесе тим составен од работници на Железара. Овде се роди идеја...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ПРИРЕДИ КОКТЕЛ ЗА СВОЈОТ ТРЕНЕРСКИ КАДАР

29.12.2011

Вечерва во “Ретро“, Металург приреди коктел за својот тренерски состав. На коктелот присутствуваше управата на клубот и тренерите на сите наши екипи и школи. Средбата...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ И КРСТО ПЕТРУШЕВСКИ

29.12.2011

Најстари, денес активни, членови на Металург се Крсто Петрушевски (тренер на ЖРК Металург) и Ристо Чокрев (претседател на РК Металург). Крсто Петрушевски, тогаш Митевски, во...

читај повеќе >

ФИНАЛЕ НА ПРВИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА

25.12.2011

Во 1993 година, за првпат, беше организирано натпреварување за Купот на Македонија. Финалниот турнир се играше на 19 и 20 април, во Прилеп. Во првото полуфинале, Металург, по тешка...

читај повеќе >

БИТКАТА СО КАРЛОВАЧКА ПИВОВАРА

25.12.2011

Во 1993 година, по елиминацијата на белгискиот Херстел. во 2-то коло на Купот на градовите на ЕХФ, Металург доби исклучително силен противник во третопласираната екипа од...

читај повеќе >

ПРВИОТ ЕВРОПСКИ НАТПРЕВАР

25.12.2011

Првиот официјален европски натпревар, Металург го одигра во Лиеж на 24 септември 1993 година. Во рамките на Купот на градовите на ЕХФ, се сретна со белгискиот Херстел....

читај повеќе >