Клуб

ЕВРОПСКО ДЕБИ

25.12.2011

Во 1993 година, Металург, тогаш под името РК Огномак М, го имаше своето прво европско деби. Настапи во Купот на градовите на ЕХФ. Во тоа време, претседател на клубот е Трајан...

читај повеќе >

1993 ГОД. МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА СЕ ВОЈУВАА ЗА ИЗЛЕЗ ВО ЕВРОПА

25.12.2011

Во 1993 година Металург и Вардар Ватростална одиграа плеј-оф двомеч за третото место кое обезбедуваше излез во Европа. Првиот натпревар се одигра во салата “Расадник“ пред...

читај повеќе >

ВО 1992 ГОДИНА МЕТАЛУРГ ДОБИ НОВ СПОНЗОР – “ОГНОМАК“

25.12.2011

Нов спонзор на Металург стана ПП “Огномак“ од Скопје, претпријатие за производство на опрема за заштита. Потпишан е двегодишен договор за спонзорство, кое подразбира...

читај повеќе >

ЧЕСТИТКИ ДО МАГИСТЕРОТ АЛУШОВСКИ

19.12.2011

Легендата на македонскиот ракомет, левото крило на репрезентацијата и Металург, Стевче Алушовски од денес е магистер. Успехот во спортот Алушовски го надогради и со завиден...

читај повеќе >

ИНФАРКТ НАТПРЕВАР СО РАБОТНИЧКИ

16.12.2011

Во сезоната 1980/81, првата наша сезона во 2 Сојузна лига Југ, Металург одигра драматичен натпревар со екипата на Работнички кој тогаш настапувал со својот легендарен состав, со...

читај повеќе >

МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР “ИВАН ТОМОВСКИ“ 1981 Г.

16.12.2011

Во 1981 година, Металург настапи на меморијалниот турнир “Иван Томовски“. Покрај Металург, учествувааи екипите на Работнички, Тутунски Комбинат, и Вечерње новости. Во првото...

читај повеќе >

ИНТЕРЕСНО СО СТРУГА

15.12.2011

Во 1977 година, натпреварувајки се во Македонската лига, Металург одигра несекојдневен натпревар со екипата на Струга. Натпреварот заврши со резултат 30:27 за Металург. Беа...

читај повеќе >

ВАРДАР – МЕТАЛУРГ 14:17 (6:8)

12.12.2011

МЕТАЛУРГ ИЗНЕНАДИ. Во 1980 година, во рамките на 6 Зимско првенство на Македонија, во финалната средба, Вардар загуби од Металург со резултат 14:17  (6:8). Тогаш, многу поискусниот,...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ – ВАРДАР 25:22 (11:10)

11.12.2011

“МЕТАЛУРЗИТЕ“ КАКО ТАЈФУН. Во 1981 година, Металург, фантастично стартуваше во 2 Сојузна лига Југ. По 7 одиграни кола, Металург, прокнижа 5 победи и само 2 порази. Во едно...

читај повеќе >

ВТОРОЛИГАШКОТО ИСКУСТВО НА МЕТАЛУРГ

09.12.2011

Како што е познато, Металург во 2-та Сојузна лига Југ, влезе во далечната 1980/81 година. Од тогаш па се до распаѓањето на заедничката држава, Металург се натпреварува во таа лига....

читај повеќе >