Клуб

ИНТЕРЕСНО СО СТРУГА

15.12.2011

Во 1977 година, натпреварувајки се во Македонската лига, Металург одигра несекојдневен натпревар со екипата на Струга. Натпреварот заврши со резултат 30:27 за Металург. Беа...

читај повеќе >

ВАРДАР – МЕТАЛУРГ 14:17 (6:8)

12.12.2011

МЕТАЛУРГ ИЗНЕНАДИ. Во 1980 година, во рамките на 6 Зимско првенство на Македонија, во финалната средба, Вардар загуби од Металург со резултат 14:17  (6:8). Тогаш, многу поискусниот,...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ – ВАРДАР 25:22 (11:10)

11.12.2011

“МЕТАЛУРЗИТЕ“ КАКО ТАЈФУН. Во 1981 година, Металург, фантастично стартуваше во 2 Сојузна лига Југ. По 7 одиграни кола, Металург, прокнижа 5 победи и само 2 порази. Во едно...

читај повеќе >

ВТОРОЛИГАШКОТО ИСКУСТВО НА МЕТАЛУРГ

09.12.2011

Како што е познато, Металург во 2-та Сојузна лига Југ, влезе во далечната 1980/81 година. Од тогаш па се до распаѓањето на заедничката држава, Металург се натпреварува во таа лига....

читај повеќе >

ПРВА ВТОРОЛИГАШКА ПОБЕДА

08.12.2011

Ќе остане забележано дека во првиот натпревар на Металург, во 2 Сојузна лига Југ, остварена е и првата победа. Совладана е екипата на белградски Партизан со резултат 20:18 ...

читај повеќе >

ТРАЈЧЕВСКИ ЗОРАН-СТАМПИ И МАНЕВСКИ ЃОРГИ-МАНЏУК

04.12.2011

Манџукот и Стампи, се ракометари од 80-те години. Кој ги познавал, знае дека тоа се луѓе кои на свој начин создаваа историја. И двајцата се од Железара, и двајцата беа толку...

читај повеќе >

“ЖЕЛЕЗАРА 80“ И “КАЛЕ 80“

04.12.2011

Во периодот од 22 до 25 август 1980 година, Металург учествуваше на два турнира. Од 22 до 23.8.1980 година, Металург настапи на својот турнир “Железара 80“. Првиот ден, Металург, доживеа...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ВЛЕЗЕ ВО 2 ЈУГОСЛОВЕНСКА ЛИГА

03.12.2011

Сезоната 1979/80, по многу нешта, е најдобра во постарата историја на Металург. Таа сезона ќе биде запаметена по невидената трка меѓу Металург и Пролет. Екипата на Пролет по...

читај повеќе >

ТУРНИР “КУП НА КАРПАТИ“ 1980 Г.

03.12.2011

На 28,29 и 30 март 1980 година Металург учествува на турнирот “Куп на Карпати“, во романскиот град Крајова. По три дена борби, нашиот клуб го освои 2 место, со 3 победи, и по едно реми...

читај повеќе >

АНДРЕЈА ПРОДАНОВ, МАЛИОТ

02.12.2011

Андреа Проданов е уникатна личност во клупската историја на Металург. Член е на прочуениот јуниорски тим на Крешо, во Металург е од 1973 година а, освен за јуниорскиот,...

читај повеќе >