Вести

Бразилецот Енрике Тешеира е нов ракометар на Металург

15.05.2020

Креаторот на бразилската репрезентација, Енрике Тешеира (31 г., 192 см, 95 кг.), е нов ракометар на Металург, со кого Тешеира потпиша едногодишен договор. Тешеира игра на позиција...

читај повеќе >

Металург ќе настапи во новата Лига Европа

13.05.2020

Денешната седница на УО на РФМ ги разреши сите дилеми за сезоната која беше прекината поради коронавирусот. Првенството е дефинитивно прекинато и нема да има шампион за...

читај повеќе >

Милан Поповиќ го продолжи договорот со Металург

12.05.2020

Црногорскиот репрезентативец Милан Поповиќ, кој игра на левокрилната позиција, ја продолжи соработката со Металург. Поповиќ во Металург дојде минатата година од Пелистер, а...

читај повеќе >

Никола Потиќ е третото засилување во Металург за претстојната сезона

10.05.2020

По левиот бек Момир Рниќ и пикерот Бранко Канкараш, Металург денеска се засили и со ракометар кој игра на десната бековска позиција. Се работи за српскиот интернационалец...

читај повеќе >

Кога ќе кажеш Металург, секаде во Европа знаат дека станува збор за голем клуб

07.05.2020

Преземено од “Нова Македонија“. Полека но сигурно освојувачот на Купот на Македонија, Металург, почна со составување силен тим за новата сезона, па по левиот бек Момир Рниќ,...

читај повеќе >

(Видео) Цепелинот на играчите на Металург најдобар во изборот на СЕХА-лигата за последните неколку сезони

06.05.2020

Маркетинг тимот на СЕХА-лигата објави видео со најубавите цепелини изведени во последните неколку сезони во ова регионално натпреварување. За најубав цепелин е избран оној...

читај повеќе >

Рниќ: Се од­лу­чив за Ме­та­лург затоа што сум же­лен за силна игра и до­бар ра­ко­мет

06.05.2020

Преземено од “Нова Македонија“. “Среќен сум што дојдов во Металург, клуб што има богата традиција и големи амбиции за иднината“, изјави левиот ракометен бек од Србија,...

читај повеќе >

Второто засилување во Металург е црногорскиот пикер Бранко Канкараш

05.05.2020

Веднаш по Момир Рниќ, раководството на Металург го обезбеди второто засилување за следната сезона. Се работи за црногорскиот репрезентативен пикер Бранко Канкараш, кој...

читај повеќе >

Предлог на клубовите: Суперлига од 16 екипи

05.05.2020

Денеска, РФМ во соработка со клубовите расправаше за форматот на натпреварување за следните две сезони. Компромисниот предлог од оваа расправа ќе да оди на гласање пред УО на...

читај повеќе >

Левиот бек Момир Рниќ го засили Металург

05.05.2020

Металург денеска го донесе првото звучно засилување - нов ракометар на нашиот клуб е левиот бек Момир Рниќ. Рниќ (32) во својата кариера настапувал за екипите на Пролетер,...

читај повеќе >