Вести

(Видео) Цепелинот на играчите на Металург најдобар во изборот на СЕХА-лигата за последните неколку сезони

06.05.2020

Маркетинг тимот на СЕХА-лигата објави видео со најубавите цепелини изведени во последните неколку сезони во ова регионално натпреварување. За најубав цепелин е избран оној...

читај повеќе >

Рниќ: Се од­лу­чив за Ме­та­лург затоа што сум же­лен за силна игра и до­бар ра­ко­мет

06.05.2020

Преземено од “Нова Македонија“. “Среќен сум што дојдов во Металург, клуб што има богата традиција и големи амбиции за иднината“, изјави левиот ракометен бек од Србија,...

читај повеќе >

Второто засилување во Металург е црногорскиот пикер Бранко Канкараш

05.05.2020

Веднаш по Момир Рниќ, раководството на Металург го обезбеди второто засилување за следната сезона. Се работи за црногорскиот репрезентативен пикер Бранко Канкараш, кој...

читај повеќе >

Предлог на клубовите: Суперлига од 16 екипи

05.05.2020

Денеска, РФМ во соработка со клубовите расправаше за форматот на натпреварување за следните две сезони. Компромисниот предлог од оваа расправа ќе да оди на гласање пред УО на...

читај повеќе >

Левиот бек Момир Рниќ го засили Металург

05.05.2020

Металург денеска го донесе првото звучно засилување - нов ракометар на нашиот клуб е левиот бек Момир Рниќ. Рниќ (32) во својата кариера настапувал за екипите на Пролетер,...

читај повеќе >

Идеалниот тим на Металург, според изборот на Данецот Расмус Бојсен

29.04.2020

Данскиот ракометар, Расмус Бојсен, го објави својот избор на идеалниот тим на Металург, од времето кога нашиот клуб беше битен фактор на меѓународната сцена. Тимот избран од...

читај повеќе >

Даниел Дупјачанец и Милан Лазаревски ја продолжија соработката со Металург

29.04.2020

Голманот на Металург, Даниел Дупјачанец, и кружниот напаѓач, Милан Лазаревски, ги продолжија договорите со Металург. Првиот голман на нашиот тим и секоја година се подобриот...

читај повеќе >

РФМ за следната сезона предлага длабоки промени и лига од 16 екипи

16.04.2020

Во својот предлог за следната сезона, РФМ нуди длабоки промени во системот и Суперлига од дури 16 екипи. Имено, место досегашните 10 во сезоната 2020/21 македонската Суперлига ќе...

читај повеќе >

РФМ предлага прекин на првенството и на Купот на Македонија

16.04.2020

Ракометната Федерација на Македонија на следниот состанок на УО ќе го разгледува предлогот првенството да биде прекинато. Соопштението е веќе испратено до клубовите, а...

читај повеќе >

РФМ: Ракометот се одлага на неодредено време

23.03.2020

Ракометната федерација на Македонија денеска се огласи со соопштение дека ги одложува сите лиги и натпревари на неоредено време. . “Почитувани, ве известуваме дека...

читај повеќе >