Вести

Македонија е трета европска ракометна сила на клупски план

05.07.2019

Македонија го доби највисокиот клупски ранкинг во својата историјата. На најновата ранг-листа Македонија има 115 освоени бода и забележа скок од четири места, па сега е...

читај повеќе >

Данило Брестовац го објави поширокиот список на кадети за подготовките за СП

05.07.2019

Селекторот на машката кадетска ракометна репрезентација, Данило Брестовац, го објавува списокот на повикани ракометари за собир во рамките на подготвителниот период за...

читај повеќе >

Дамир Стојановиќ: Формата ќе ја темпираме на силните турнири во Москва и во Кањижа

04.07.2019

Подготовките за новата сезона ракометарите на Металург ќе ги почнат на 29 јули, за кога е закажан и првиот собир со новиот тренер Дамир Стојановиќ во Автокоманда. За...

читај повеќе >

Девојките засега поуспешни од мажите на ЕП во ракомет на песок

04.07.2019

Во Старе Јаблонки во Полска продолжија натпреварите од втората фаза на ЕП во ракомет на песок. Двете наши селекции разигруваат за пласман од 13. до 20. места. . Машката...

читај повеќе >

Македонските репрезентации во ракомет на песок ги загубија и денешните средби

03.07.2019

Во Старе Јаблонки (Полска) заврши групната фаза од ЕП во ракомет на песок. Двете наши репрезентации и денеска ги загубија своите средби и групната фаза ја завршија на...

читај повеќе >

Маријан Мариќ потпиша за Металург

03.07.2019

Еден од најперспективните млади хрватски ракометари, Маријан Мариќ, го стави својот потпис на договорот со Металург. Маријан (23 г., 193 см., 91 кг.) е брат на познатиот хрватски...

читај повеќе >

Лош ден за македонските репрезентации во ракомет на песок

02.07.2019

Четири средби и четири порази забележаа нашите репрезентации во ракомет на песок на ЕП во Полска. . Машката репрезентација загуби од Украина и од Италија: Украина -...

читај повеќе >

Металург подготовките за новата сезона ќе ги почне на 29. јули

02.07.2019

Металург, под водство на новиот тренер Дамир Стојановиќ, подготовките за новата сезона ќе ги почне на 29 јули, кога е закажан првиот собир во Автокоманда. Неколку дена пред и...

читај повеќе >

Познати се термините на средбите на Македонија на кадетското СП

30.06.2019

Македонија ќе биде домаќин на кадетското СП, кое ќе се игра во Скопје во период од 6 до 18 август оваа година. Македонија е дел од групата “Ц“, заедно со селекциите на...

читај повеќе >

Според ИХФ, Дидие Динар и Оливие Крумхолц се најдобри селектори во 2018 година

30.06.2019

Група на експерти на ИХФ, селектори на национални репрезентации и гласовите на навивачите, решија дека селекторите ма машката и на женската репрезентација на Франција, Дидие...

читај повеќе >