Вести

IN MEMORIAM – Почина Небојша Вујисиќ, голем пријател на Македонија и на Металург

30.06.2019

Во Австрија, на свои 51 година, почина Небојша Вујисиќ, голем пријател на Македонија и на Металург. Вујисиќ замина од позиција на претседател на Заедницата на ракометните...

читај повеќе >

ЕХФ Купот за последен пат се игра во сегашниот формат

29.06.2019

Металург оваа сезона ќе се натпреварува во ЕХФ Купот, кој за последен пат ќе се игра во  сегашниот формат. Наследникот на ЕХФ Купот од следната сезона ќе се вика Европска...

читај повеќе >

Што велат нашите противници од групната фаза на ЕП

29.06.2019

Македонија доби релативно лесна група во групната фаза на ЕП 2020 година. Чешка, Австрија и Украина не се дел од европскиот ракометен врв и тоа е шанса за добар пласман на нашата...

читај повеќе >

Реализиран кампот на Металург – инкубаторот на ракометни ѕвезди

29.06.2019

Успешно заврши 14-то издание на летниот камп на Ракометната академија Металург, кој и годинава се реализира на бреговите на Охридско Езеро, во хотелот „Десарет“ во Охрид....

читај повеќе >

Драган Начевски остнува на чело на судиската комисија на ЕХФ

28.06.2019

На денешниот состанок на Извршниот комитет на ЕХФ е продолжен мандатот на Драган Начевски на челото на судиската комисија на ЕХФ. Мандатот на Начевски е продолжен до 2021...

читај повеќе >

Цените во Арената “Виенер Штадхале“ се прифатливи за нашите навивачи

28.06.2019

Македонија ја доби посакуваната Виена за настап во групната фаза на ЕП 2020. Натпреварите ќе се играат во Арената “Виенер Штадхале“, која има капацитет од 12000 места и која нуди...

читај повеќе >

Познат е распоредот на натпреварите на Македонија во групната фаза на ЕП 2020

28.06.2019

По извлекувањето на групите, ЕХФ го објави и распоредот на натпреварите во групата “Б“. Македонија стартува со средбата со Украина, потоа ќе игра со Чешка, а групната фаза ќе...

читај повеќе >

Македонија има група за мерак

28.06.2019

Се чини дека нашата национална селекција ја доби најлесната група (“Б“) на денешното извлекување во Виена. Австрија, Чешка и Украина не се лесни противници, но и не се дел од...

читај повеќе >

Македонија ќе игра во убавата “Виенер Штадхале“

28.06.2019

Во Виена денеска се извлечени групите за групната фаза на ЕП 2020. Македонија ќе биде дел од групата “Б“, заедно со селекциите на Чешка, Австрија и на Украина. Своите...

читај повеќе >

Лесна група за Македонија на ЕП 2020

28.06.2019

Во Виена е извлечена ждрепката за составот на групите во групната фаза на ЕП 2020. Македонија го доби градот што го посакуваше - Виена, а ќе се натпреварува и во (на хартија)...

читај повеќе >