Вести

Металург утре ги почнува зимските подготовки, в петок заминува во Франција

07.01.2020

Од утре ракометарите на Металург им се враќаат на клупските обврски и ги почнуваат зимските подготовки. Првиот тренинг во Автокоманда е закажан со почеток во 17.30 часот. Но,...

читај повеќе >

Македонија со победа над Црна Гора ги заврши подготовките за ЕП 2020

05.01.2020

Македонската ракометна репрезентација во својот последен подготвителен натпревар ја совладаа селекцијата на Црна Гора, со минимални 25:24 (12:13). Целиот натпревар мина во...

читај повеќе >

(Видео) Проблем за Македонија и за Металург: Велко Маркоски ќе го пропушти ЕП

04.01.2020

Вчерашниот пријателски натпревар со Словенија и ударот на Деан Бомбач од растојание од само половина метар, станаа кобни за настапот на бекот на Металург Велко Маркоски на...

читај повеќе >

Македонија доживеа убедлив пораз

04.01.2020

На претпоследната контролна средба, во Словен Градец Македонија загуби од селекцијата на Словенија, со резултат 33:28 (19:12). Решавачко беше првото полувреме, кое го почнавме...

читај повеќе >

Селекторот Данило Брестовац го објави својот скратен список

30.12.2019

По враќањето од Романија, селекторот Данило Брестовац го објави својот скратен список со имињата на 20 ракометари, со кои ќе ги приврши подготовките во Словенија. На списокот...

читај повеќе >

Марио Танкоски е МВП на турнирот “Трофеј Карпати“

29.12.2019

Сосема логично, за најкорисен ракометар на турнирот е прогласен нашиот Марио Танкоски, кој на средбата со Романија беше заслужен за резултатскиот пресврт, а средбата ја...

читај повеќе >

Македонија го освои “Трофеј Карпати“. Танкоски и Митревски ја “решија“ Романија

29.12.2019

Подмладената репрезентација на Македонија е освојувач на меѓународниот турнир “Трофеј Карпати“ одржан во Букурешт. Со фуриозна игра во второто полувреме, Македонија...

читај повеќе >

Јагуриноски: Го издржавме нивниот налет, заслуживме победа

28.12.2019

Македонија утре од 17:15 часот во салата на Динамо Букурешт ќе игра во финалето на Трофеј Карпати и со тоа ја завршува годинешната фаза од подготовки за настап на ЕП. Денешниот...

читај повеќе >

Македонија, по драматична победа над Алжир, ќе игра во финалето на “Трофеј Карпати“

28.12.2019

Македонија ќе игра во финалето на Трофеј Карпати откако денеска ја совлада селекцијата на Алжир. Утре противник ќе ни биде подобриот од мечот Романија - Холандија Израмнето...

читај повеќе >

Академијата Металург ги прогласи најдобрите на “Новогодишниот турнир“

28.12.2019

По завршувањето на натпреварувачкиот дел, Академијата Металург ги прогласи екипните победници и најдобрите поединци на турнирот одржан во Автокоманда. . Генерација 2010 и...

читај повеќе >