Вести

ДОСЕГАШНИ УЧЕСТВА НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА

09.01.2013

Од 24 селекции, што учествуваат на СП 2013 во Шпанија, најмногу досегашни учества има Германија (20), а единствен дебитант е репрезентацијата на Црна Гора. Данска е двоен европски...

читај повеќе >

НЕКСЕ ПОВТОРНО ЗАГУБИ МЛАД РАКОМЕТАР

09.01.2013

Уште еден млад ракометар на некогаш перспективниот тим на Нексе заминува од Нашице. Левиот бек Иван Слишковиќ (21) потпиша двегодишен договор со словенечкиот лигаш Цеље ПЛ....

читај повеќе >

ОДИСЕЈА НА АРГЕНТИНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

09.01.2013

Вечерва Аргентина игра пријателска средба со Франција во Тулон. За да стигнат до самото место Аргентинците мораа да поминат низ кошмарот на лошата организација од страна на...

читај повеќе >

ХРВАТСКИ “ИНДЕКС“ ГО СМЕСТИ ДЕЈАН МАНАСКОВ ВО СЕДУМТЕ НАЈПЕРСПЕКТИВНИ ЕВРОПСКИ РАКОМЕТАРИ

08.01.2013

Хрватски “Индекс“ даде листата во која смести седморица млади ракометари што ги смета за иднина на европскиот ракомет. Меѓу нив е и нашиот Дејан Манасков. Листата ја...

читај повеќе >

КАКО СЕГА ИЗГЛЕДА МЕГАТИМОТ НА ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

08.01.2013

Најбогатиот клуб на светот, францускиот Пари Сен Жермен, собра состав за кој сонува секој тренер на светот. Филип Гардент има екипа која следната година ќе атакува на самиот...

читај повеќе >

КОИ РАКОМЕТАРКИ БИЛЕ ПРОГЛАСУВАНИ ЗА НАЈДОБРИ ВО СВЕТОТ, СПОРЕД ИХФ

08.01.2013

Од 1988 година се води и изборот за најдобра ракометарка на светот. Прва е прогласена легендарната Светлана Китиќ, ракометарка на Раднички и југословенската репрезентација....

читај повеќе >

КОИ РАКОМЕТАРИ БИЛЕ ПРОГЛАСУВАНИ ЗА НАЈДОБРИ ВО СВЕТОТ, СПОРЕД ИХФ

08.01.2013

Титулата “Најдобар ракометар на светот“, според ИХФ, се доделува од 1988 година, а прв носител е Веселин Вујовиќ, сегашниот тренер на Вардар ПРО, а тогашен ракометар на...

читај повеќе >

И ИЗВИЃАЧ ГО ТРЕСЕ ФИНАНСИСКА КРИЗА

08.01.2013

Финансиската криза не го одмина и најдобриот клуб од Херцеговина, Извиѓач од Љубушки. Клубот на сите ракометари им понуди нови редефинирани договори, а со незадоволните ги...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ДЕНЕСКА ПОЧНУВА СО ТРЕНИНЗИТЕ

08.01.2013

По новогодишните и божиќните празници, ракометарите на Металург од денеска продолжуваат со тренинзите во “Автокоманда“. Вчера се врати и тренерот Лино Червар, а на тренинг...

читај повеќе >

ДАНИЕЛ НАРЦИС Е НОВ ЧЛЕН НА ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

08.01.2013

Според информациите на влијателниот “Л’Екип“, Даниел Нарцис денеска потпиша двегодишен договор со тимот на Пари Сен Жермен, чии бои ќе ги брани од идната сезона. Со тоа...

читај повеќе >