Вести

ПОЛА МИЛИОН ПОСЕТИ НА САЈТОТ НА МЕТАЛУРГ

07.05.2012

За две години, колку што постои, сајтот на Металург е посетен 506.712 пати при што се прочитани 2.000.000 наши страници и погледани преку 9.000.000 наши фотографии. Нашите посетители...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЛЕСНО СО ПРОЛЕТ

05.05.2012

Зад нас е уште еден натпревар од плеј офот во домашното првенство, натпревар во кој извојувавме нова победа. Овој пат наш противник беше екипата на Тинекс Пролет а резултатот...

читај повеќе >

КАТАСТРОФА НА ПЕЛИСТЕР 08

03.05.2012

Во вториот натпревар одигран меѓу истите противници Металург катастрофално го порази Пелистер. Резултатот од средбата е 16:40, полувреме 8:19. Според претходниот договор...

читај повеќе >

УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ

03.05.2012

Во првиот натпревар со Пелистер Металург извојува убедлива победа со резултат 35:23, полувреме 15:13. Типичен првенствен натпревар во кој нашиот тим вложи толку напор колку што е...

читај повеќе >

ТРЕНЕРСКИ ЛЕГЕНДИ: ЛИНО ЧЕРВАР

01.05.2012

Тренерот на Металург,  Лино Червар, е роден во Деличи (Хрватска) на 22 септември 1950 година. Бивш е долгогодишен селектор на хрватската репрезентација, тренер на КО Загреб,...

читај повеќе >

РК МЕТАЛУРГ ДОЈДЕ ДО НОВИ БОДОВИ

28.04.2012

Металург во Свети Николе го совлада тимот на Овче Поле со резултат 33:28, полувреме 18:15. Со тоа е помината уште една пречка во трката за македонската титула. Почетокот им...

читај повеќе >

КОГА МЕТАЛУРГ ИГРА КАКО ШТО ТРЕБА, ВАРДАР МОЖЕ САМО ДА ГЛЕДА

26.04.2012

Дојде и замина денот кој што со нетрпение го очекувавме. Единаесет дена поминаа од поразот во Загреб и единаесет дена нашите ракометари имаа една единствена желба...што...

читај повеќе >

ДЕНЕС ПОЧНУВА ВИСТИНСКАТА БИТКА ЗА МАКЕДОНСКИОТ РАКОМЕТЕН ТРОН

26.04.2012

По двете одиграни средби во СЕХА лига, Металург и Вардар ПРО конечно ќе се сретнат и во борба за македонските ракометни трофеи. Пред нас се три натпревари кои се решавачки за...

читај повеќе >

РК МЕТАЛУРГ ГО СОВЛАДА И КУМАНОВО

21.04.2012

Во третиот натпревар од македонскиот плеј оф, екипата на Металург го совлада жилавиот тим на Куманово со резултат 31:23 (15:11) и со 9 освоени бодови изби на чело на табелата, заедно...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ РЕЛАКСИРАНО ТРЕНИРА ВО ИВАНИЌ ГРАД

19.04.2012

Шампионот на Македонија, екипата на Металург продолжува со тренинзите во Иваниќ Град. Тренираат релаксирано и се подготвуваат за натпреварот со Вардар ПРО во четврток, 26...

читај повеќе >