Вести

РК МЕТАЛУРГ ГО СОВЛАДА БРЕСТ МЕШКОВ

17.08.2012

Во второто коло од јубилејниот, 40-ти “Струшки ракометен турнир“, РК Металург го совлада белорускиот претставник Брест Мешков со резултат 26:23 (12:10). Со оваа победа нашиот...

читај повеќе >

ЛИНО ЧЕРВАР ОДРЖА ПРЕДАВАЊЕ

16.08.2012

Во склопот на “Струшкиот ракометен турнир“ се организираат и предавања на еминентни ракометни тренери. Денес предавање одржа тренерот на Металург Лино Червар а насловот...

читај повеќе >

СТАРТУВАШЕ “СТРУШКИОТ РАКОМЕТЕН ТУРНИР“. МЕТАЛУРГ ДОЈДЕ ДО ПРВАТА ПОБЕДА

16.08.2012

Стартуваше јубилејниот “40-ти Струшки ракометен турнир“. Во првиот натпревар се сретнаа екипите на Струга и Динамо Минск. Победи многу поквалитетниот белоруски шампион со...

читај повеќе >

РК МЕТАЛУРГ И “КОЛИБРИ“ КАЈ МАЛИТЕ СПОРТСКИ ХЕРОИ ОД ДОМОТ “11 ОКТОМВРИ“И

14.08.2012

Eден сребрен медал во скок во далечина, четврто место во пинг-понг и во шах, титула - најдобар голман и победа над Хрватска во мал фудбал, со која им го нанесовме првиот пораз на...

читај повеќе >

УТРЕ СТАРТУВА СТРУШКИОТ РАКОМЕТЕН ТУРНИР

14.08.2012

Утре стартува јубилејниот 40-ти “Струшки ракометен турнир“. Металург утре се сели во Струга и веќе во 20.45 часот ќе ја има и првата средба, со романскиот претставник Дадеман...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ТРЕНИРА ВО ОХРИД

10.08.2012

Сместена во прекрасниот хотел “Гарден“ во Охрид, во близина на салата, екипата на Металург денес ги продолжи подготовките за претстојната сезона. Условите за работа се...

читај повеќе >

ПОЗНАТА Е САТНИЦАТА НА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ ТУРНИР ВО НОРВЕШКА

10.08.2012

Најважниот настан за РК Металург на стартот од новата сезона секако е квалификацискиот турнир во Норвешка, турнир кој треба да го освоиме за да обезбедиме место во групната...

читај повеќе >

РК МЕТАЛУРГ ВЛЕГУВА ВО СЛЕДНАТА ФАЗА ОД ПОДГОТОВКИТЕ

09.08.2012

Македонскиот шампион влегува во следната фаза од подготовките за претстојната сезона. По две недели кондициони тренинзи во Скопје, нашите ракометари утре заминуваат во...

читај повеќе >

ЈУБИЛЕЕН “40-ТИ СТРУШКИ РАКОМЕТЕН ТУРНИР“. АГЕНДА. РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ.

01.08.2012

Металург од 15 до 18 август ќе учествува на јубилејниот 40-ти по ред “Струшки ракометен турнир“, заедно со екипите на Динамо Минск (Белорусија), Дадеман Бакау (Романија), Брест...

читај повеќе >

РАСПОРЕД И КАЛЕНДАР НА НАТПРЕВАРИТЕ ВО СЕХА ЛИГА

30.07.2012

Во претстојната сезона машката Регионална (СЕХА) лига ќе се состои од 9 или 10 екипи. Единствено недефиниран е уште статусот на Металопластика од Шабац која треба да добие...

читај повеќе >