Вести

МЕТАЛУРГ ГО ПРЕТРПИ ПРВИОТ ПОРАЗ ВО ЛИГА НА ШАМПИОНИ.

16.10.2011

Во Хамбург без изненадување. Металург го претрпи првиот пораз во Лига на шампиони, со резултат 32:25  (18:12). Металург, во овој натпревар, влезе со огромен респект кон противникот....

читај повеќе >

ОСВОИВМЕ ГОСТИНСКИ БОД, СТ.ПЕТЕРСБУРГ ПРЕСРЕЌЕН

09.10.2011

Само што заврши натпреварот во Ст.Петерсбург. Освоивме голем бод, несреќно го загубивме вториот. Металург беше многу подобра екипа и водеше во најголемиот дел од...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ, ВО ЛИГА НА ШАМПИОНИ

12.09.2011

Се случи тоа што го посакувавме сите - Металург се пласира во групната фаза во најквалитетното натпреварување во светот, Лигата на шампиони.  Во натпревар кој долго време...

читај повеќе >

ДЕН ПОТОА…

12.09.2011

Вчерашниот натпревар со Хаслум од Норвешка кој, со својата неизвесност, атакуваше на нервите на сите што го сакаат Металург е зад нас. Без разлика дали норвежаните играа над...

читај повеќе >

МАКАБИ СОВЛАДАН, НА РЕД Е ХАСЛУМ

12.09.2011

Металург го совлада домаќинот на квалификациониот турнир, Макаби, со резултат 27:19 (13:7). Завршена е половина од работата, за останатото, утре ќе се пресметаме со Хаслум кој, во...

читај повеќе >

ПРАЗНИК НА РАКОМЕТОТ. БЛЕСКАВО ИЗДАНИЕ НА МЕТАЛУРГ

10.09.2011

Чекавме и дочекавме ! Бевме отсутни од европскиот врвен ракомет...се вративме со фанфари. Не немаше...еве сме. Долго го очекувавме денешниот ден, првиот натпревар во групната...

читај повеќе >

ОДРЕДЕН Е СОСТАВОТ НА ГРУПИТЕ ВО Л.Ш.

28.06.2011

По вчерашното извлекување на квалификационите групи, денес во Виена се одредени и групите во Л.Ш. Под услов да ги минат квалификациите, нашите екипи ќе настапат во група “Ц“...

читај повеќе >

ПОЗНАТИ ПРОТИВНИЦИТЕ НА РК МЕТАЛУРГ И ЖРК МЕТАЛУРГ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА Л.Ш.

27.06.2011

Во Виена се извлечени квалификационите групи за влез во групното натпреварување во Л.Ш. РК Металург е извлечен во третата група: 1. Металург - Македонија 2. Хафнарфјордур -...

читај повеќе >

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, СЕЗОНА 2011/12

24.05.2011

Во Келн, во понеделник, се одредени стартните позиции на клубовите во новата ЕХФ сезона, во Лигата на Шампиони, за мажи. Металург, како шампион на Македонија, е рангиран на...

читај повеќе >

КУПОТ Е НАШ

16.05.2011

РК Металург е освојувач на Купот на Македонија за 2011 година. Ова е трета, една по друго, а четврта вкупно, титула во Купот на нашата земја. Во финалето е победена екипата на...

читај повеќе >